Etkinlik Kitap Sergi

37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda Görebileceğiniz Sergiler

37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda bu sene sanat ve edebiyatın iç içe olduğu etkinliklerin sayısı bir hayli fazla! Sergiler fuar süresince ziyaret edilebilir.

37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 10 Kasım Cumartesi günü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece’de kapılarını açtı. Dokuz gün sürecek olan fuar, 18 Kasım Pazar akşamına kadar kitapseverleri ağırlayacak.

Yurt içi ve yurt dışından 800 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katıldığı, ana temanın “Hayatı Edebiyatla Kuşatmak” olduğu fuarda, dokuz gün boyunca panel, söyleşi, şiir dinletisi ve çocuk atölyelerinden oluşan 300 kültür etkinliğinde ve binlerce imza gününde yazarlar okurlarıyla bir araya gelecek.

İllüstratör ve Yayıncı Buluşması

TÜYAP, geçtiğimiz senelerden farklı olarak yeni bir ilke de imza atıyor. 64 illüstratör ve 35 yayıncının katılımı ile gerçekleşen etkinlikte buluşmaya katılan illüstratörlerin işlerinden bir seçki fuar süresince 12. Salonda “Sihirli Çizgiler” Resimleme ve Canlandırma Sanatçıları Sergisi başlığı altında sergilenecek.

Ara Güler Sergisi – Islık Çalan Adam

Yakın zamanda kaybettiğimiz fotoğraf sanatçısı Ara Güler’i TÜYAP’ta bir sergi ile anıyoruz. Ara Güler Müzesi’nin ilk yayını Islık Çalan Adam, Ara Güler’in görsel hikayeciliğini farklı alanlardaki üretimleri üzerinden yeniden okumaya da davet ediyor. Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi’nden derlenen biyografik öğeleri takip eden kitap aynı zamanda, 20’nci yüzyılın ikinci yarısında özellikle İstanbul ve Türkiye coğrafyasından fotoğraflarıyla uluslararası medyada görünürlük kazanan sanatçının İstanbul kent tarihine, bu coğrafyaya ait bireysel ve toplumsal hafızayı şekillendiren dönemlere ait kayıtların nasıl anlamlandırıldığına yoğunlaşarak; üreten, yazan, kaydeden ve aktaran bir hikaye anlatıcısı olarak Ara Güler’in dünyasını bir arada sunuyor. Sergi, 12. Salon’da fuar süresince ziyaret edilebilir.

Fuarın Diğer Sergileri

Yazar Tekin Sönmez öncülüğünde çıkan ve döneminin uzun soluklu edebiyat dergilerinden biri olan Yansıma Dergisi’nin 40. yılı anısına TÜYAP tarafından düzenlenen “Bir Usta Bir Arşiv / Tekin Sönmez ve Yasımalar” sergisi 12. Salonda farklı kuşaktan okurlarla buluşacak.

Araştırmacı Atilla Oral’ın kişisel arşivinden oluşan “100. Yılın Anısına İşgalden Kurtulan İstanbul” sergisi ise Demkar Yayınevi tarafından 12. Salonda düzenlenmektedir.

Fuar hakkında detaylı bilgi almak için

Kaynakça: TÜYAP

 

You may also like