Etkinlik Sinema

5. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri

Bu yıl 5. kez düzenlenen sinemanın erken dönemine adanmış, sessiz sinema ve canlı müziğin buluştuğu festivalde ana tema olarak “Teknoloji” belirlenmiş.

5. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri, bu yıl 5-9 Aralık tarihleri arasında Akbank Sanat Merkezi, Kadıköy Sineması, bomontiada ALT ve Fransız Kültür Merkezi sahnelerinde izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor.

Kino İstanbul tarafından organize edilen festival, Cineteca di Bologna ve Eye Filmmuseum’un kurumsal ortaklığında; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Goethe Institute, Fransız Kültür Merkezi, Polonya Başkonsolosluğu, İsviçre Başkonsolosluğu, Cinématheque Française, Filmoteka Narodowa ve Danimarka Film Enstitüsü’nün desteğiyle gerçekleşiyor.

Teknoloji, dijitalleşme ve film arşivciliği temalı festivalde, gösterilecek olan filmlere her sene olduğu gibi canlı müzik eşlik edecek. Festivalin konukları arasında yer alan yerli ve yabancı akademisyenler, araştırmacılar, küratörler filmlere özel birer sunum yapıyor. Festival bu yıl ayrıca, açılışı önümüzdeki yıl gerçekleşecek olan Sinematek/Sinemaevi ile ortak bir gösterim düzenliyor.

Festivalde ayrıca teknoloji temalı kısa metrajlı film gösterimleri, çocuklar için gösterilecek filmler, teknoloji ve sinema temalı paneller, belgesel gösterimleri mevcut. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Canan Balan öncülüğünde Sessiz Sinema ve Meditasyon etkinliği düzenleniyor. Festivalin en ilgi çeken bölümlerinden olan Osmanlı İmparatorluğundan İligi Çekici Görüntüler bu senede yine ziyaretçilerine farklı gösterimler sunuyor.

Festival bu yıl Polonya’nın bağımsızlığını tekrar kazanmasının yüzüncü yılı sebebiyle, dünya prömiyeri Eylül ayında gerçekleşen, Leonard Buczkowski’nin Szalency (Delifişekler, 1928) filmini seyirciyle buluşturuyor. Ayrıca festival kapsamında ilk kez Rus sineması da yer alıyor.

Festival kapsamında Asta Nielsen‘a özel bir bölüm ayrılmış durumda.

Festival için biletlere Biletix üzerinden veya gösterim günü mekanlardan ulaşabilirsiniz.

Gösterimler hakkında bilgi almak için

 

 

You may also like