Sinema

Aidiyet’ New York’ta

Burak Çevik’in yönettiği ve dünya prömiyerini yaptığı Berlinale’de ayakta alkışlanan “Aidiyet”, şimdi de Amerika’ya gidiyor

Film sinemanın geleceğini biçimlendiren yönetmenlerin davet edildiği New Directors/New Films seçkisinde New Yorklu sinemaseverlerle buluşuyor.

sağlayan New Directors/New Films, 27 Mart-7 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek ve “Aidiyet”, dünyanın dört bir yanından sadece 24 uzun metraj filmin davet edildiği festivalde, Türkiye sinemasını temsil edecek.

New Directors/New Films, yarım asırlık tarihi boyunca, Pedro Almodovar, Chantal Akerman, Yorgos Lantimos, Christopher Nolan, Shirin Neshat gibi bugünün usta isimlerinin ilk ya da ikinci filmlerinin Amerika galalarına evsahipliği yapmasıyla tanınıyor ve sanat formunu yeniden şekillendiren filmleri bir araya getiren seçkisiyle, genç sinemacılar için en önemli keşif alanlarından biri sayılıyor.

New Directors/New Films, 27 Mart-7 Nisan tarihleri arasında A.B.D.’nin New York şehrinde düzenlenecek

Bir yol ve aşk filmi
Burak Çevik’in, 15 yıl önce İstanbul’da gerçekleşmiş bir cinayetin mahkeme kayıtlarından yola çıkarak ve kişisel hafızalarına dayanarak yazıp yönettiği “Aidiyet”, suç filmi olduğu kadar bir yol ve aşk filmi olma özelliği de taşıyor. Çevik’in anneannesinin öldürülme hikâyesini zanlının polis karakolunda verdiği ifade eşliğinde ve kimseyi yargılamadan, topoğrafik gözlemle anlattığı “Aidiyet”, mekanların belleğinde dolanıyor ve aynı zamanda da sinemanın türleri arasında geçişler yapıyor.

You may also like