Sergi

Anadolu ve Mezopotamya Efsaneleri “Güneşin Doğuşu”nda

Ahmet Güneştekin, yedi yıldan sonra “Güneşin Doğuşu” isimli kişisel sergisiyle Güler Sanat’ta Ankaralı sanatseverlerle buluşuyor.

Ahmet Güneştekin, Ankara’da uzun bir aradan sonra sanatseverlerle buluşuyor.

Sanatçının önceki dönemlerinin yanı sıra son dönem optik degradeler, optik kafesler ve sınır duvarları serileri ile seramik ve kırkyama çalışmalarının bir araya geldiği sergi Anadolu ve Mezopotamya efsaneleri eşliğinde izleyiciyi mistik bir yolculuğa çıkarıyor. Hipokrat’tan Hayyam’a, Pegasus’tan Mem’u Zin’e birçok söylence sanatçının büyülü görsel diliyle yeniden hayat buluyor.

Güneştekin, resminde zaman içerisinde olgunlaşan ve artık özgün bir şekilde ortaya çıkmış olan yaratıcı bir teknik kullanıyor. Tuval üzerine bir kuyumcu misali işlediği boyama hareketleri sonucu oluşan görüntü bir nakış işlemesi, halı ya da kilim dokuması algısı yaratıyor. Zengin tematik bir altyapının yanı sıra, sanatçının her biri içgüdüsel olarak ölçülmüş hissi veren renkleri, tonların derinliği ve büyük kabiliyet isteyen geçişleri, çalışmaları görsel açıdan da zenginleştiriyor. Güneştekin’in özgün tarzıyla yer yer bütünleştirdiği optik formlar ise yalnızca görsel oyunlar ve algı yanılsaması yaratmakla kalmıyor, metaforik anlatıma da zemin hazırlıyor.

Ahmet Güneştekin gerçekleştirdiği prestijli uluslararası sergilerle Türkiye çağdaş sanatının yurtdışına açılan yüzü. Bir Türk sanatçısının yurt dışında gerçekleşen en kapsamlı tematik müze sergilerinden biri olan sanatçının Yansıma ve Yeniden Doğuş isimli sergisi, Macaristan’ın Pecs şehrindeki Janus Pannonius, Vasarely ve Zsolnay Müzelerinde eş zamanlı olarak gösterimde bulunuyor. Güneştekin son olarak Madrid Marlborough Galeride kişisel sergisinin açılışını gerçekleştirdi.

Küratörlüğünü sanat tarihçisi Kemal Orta’nın üstlendiği “Güneşin Doğuşu” isimli sergi, 15 Mart 2019’a kadar Güler Sanat’ta görülebilir.

Adres: Hekimköy Sitesi, 1933. Sokak, No. 53, Ümitköy / Ankara

You may also like