Kitap

Banksy: Duvarın Ardındaki Adam

Graffiti çalışmalarıyla ünlü Banksy’nin sanat hayatı ve üretim süreci bir kitap kadar yakınınızda!

Kamusal alanlara yaptığı eleştirel çalışmalar ile tanınan Banksy, bugüne kadar yüzünü kimseyle paylaşmadı.  Kendisi ile ilgili bildiğimiz tek şey çalışmaları.

Yaptıklarını pek çok insan vandalizm olarak adlandırsa da kendisi bundan çokta rahatsız olmuyor! Çalışmalarının ötesinde sanatçı kimliğini de merak ettiğimiz Banksy‘nin hayatına ve dünyasına dair bilgiler içeren bu kitabın yazarı ise Will Ellsworth-Jones. Fakat içeriğindeki bilgilerin hiçbiri onaylanmamış kitap, tamamen sanatçının kimliğini çözmeye odaklı!

Kitabın konusu ise şu şekilde; Sahne ışıklarından bu denli uzak duran, adını, yüzünü böylesine gizleyen ve sadece e-posta yoluyla röportaj veren Banksy şaşırtıcı derecede ünlü/şöhret sahibi.

Bristol’den gelen sıradan bir grafiti sanatçısıyken eserleri müzayedelerde altı haneli rakamlara alıcı bulan Banksy, ünlülerin duvarlarını süslüyor. Yeni bir Banksy‘nin ortaya çıkışı ulusal çapta haber oluyor, en son sergisi için insanlar saatlerce kuyrukta bekliyor ve Exit Through the Gift Shop filmi Oscar’a aday gösteriliyor. Sıradışı bir sokak çocuğundan ulusal bir hazineye dönüşen Banksy bugünlere nasıl geldi?

Banksy‘nin hayatına ve dünyasına ait bu -gayrıresmî ve onay verilmemiş- ilk kitap çalışmasıyla Will Ellsworth-Jones, bir vandal olmakla suçlanan ve sıradışı olduğu için alkışlanan bir figürün şifrelerini çözecek parçaları bir araya getiriyor.

 

You may also like