Kitap

Çağımızın en önemli eleştirmenlerinden James Wood’un Kitabı “Hayatın En Yakın Benzeri”

“Hayatın En Yakın Benzeri”, anı ile eleştiri türünü ustaca buluşturan bir deneme.

Çağımızın en önemli eleştirmenlerinden James Wood‘un Kitabı “Hayatın En Yakın Benzeri”, Ülker İnce’nin çevirisiyle Can Yayınları tarafından yayımlandı. Kitabın açıklaması şu şekilde; Hayatın En Yakın Benzeri, anı ile eleştirinin sınırlarını bulanıklaştırıp iki türü ustaca buluşturan bir deneme. Çağımızın en önemli eleştirmenlerinden James Wood, dünya edebiyatının büyük isimlerini incelerken kurmaca ile hayat arasındaki kopmaz bağları vurguluyor.

Kurmaca hayatlarımızı betimleyerek onları fanilikten kurtarıyor, ölümsüzleştiriyor. İnsanın en kutsal, en kişisel eylemi olan okuma “eyleme dökülemeyecek düşüncelere sahip olma”mızı sağlıyor. Wood, bu kısa ve özlü kitabında kendi hikâyesinden yola çıkarak edebiyat yazarı ile okuru arasında gizli bir işbirliğini somutlaştırıyor. Hayatın En Yakın Benzeri, eşsiz bir edebiyat güzellemesi.

Kurmacada kişiyi bütün fiilleri ve sahtelikleri, korku ve gizli hırsları, gururu ve hüznü içinde yakından inceleme konumundayızdır. İnsanları ciddi biçimde gözlemleyerek anlamaya başlarız… deyim yerindeyse onlara dört yönden ve arkalarından bakmış oluruz.

Kaynak: Tanıtım Bülteni

You may also like