Kitap

Can Orhun’dan İkinci Kitap

Can Orhun, ikinci kitabı “Ex-libris ya da Pertev Efendi’nin Olağanüstü Yolculuğu” ile okuyucularının karşısına çıktı.

 

 

Ex-libris ya da Pertev Efendi’nin Olağanüstü Yolculuğu adlı roman, kendine has üslubuyla Osmanlı döneminin ticari, siyasi ve sanatsal gerçekleriyle ve akıcı kurgusuyla, yüzyıllar öncesinin atmosferini birebir yansıtıyor.

Kitap, kendi hâlinde yaşayan Mücellit Pertev Efendi’nin hayatının çok eski bir yazma ile değişmesini konu ediniyor. Saray’dan alınan bu yazmanın kim tarafından yazıldığını gösteren Ex-libris kısmındaki bir not, Pertev Efendi’nin tüm düzenini altüst eder ve olaylar buradan gelişir.

Can Orhun, kitapla ilgili şunları söyledi:
“Döneme ait olayları araştırmak ve bunların kitabın kurgusu içerisinde nasıl yer alabileceğini planlamak en az kitabı yazarken çıktığım zihinsel yolculuk kadar sürükleyici oldu. Üstelik ne zaman biteceğini, bir sonraki yolun nereye varacağını, olayların kurguyu ya da kahramanlarını nereye sürükleyeceğini bilemediğim bir yolculuk. New Yok Times Gazetesi’nin arşivlerinde karşılaştığım ve Macaristan’daki Corvina Kütüphanesi’nde gördüğüm Sultan Abdülhamid ile ilgili 19. yüzyıla ait bir haber kurguda belli bir yolu izlememi sağladı. Ortaçağ manastırına ait olduğu söylenen el yazmasındaki beddua ise gidişata bambaşka bir yön verdi.”

Kendinizi sorgulayabileceğiniz ve her sayfasında daha çok bağlanacağınız romanda ayrıca Mücellit Pertev Efendi’nin bireysel yolculuğuna da şahit olacaksınız.

You may also like