Sergi

Candan İşcan’ın “Gecenin Çiçekleri” İsimli Sergisi REM Art Space’de

REM Art Space, 01 Şubat – 10 Mart 2019 tarihleri arasında Baran Akkuş’un küratörlüğünde Candan İşcan’ın Gecenin Çiçekleri adlı ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergi, sanatçının seramikten yaptığı objeleri ve doğaya ve insan anatomisine ait görüntüleri birbiri içine geçirdiği çizimlerini bir araya getiriyor.

Sergide yer alan seramik objelerin her biri melez kimliklere bürünmüş yeni bir canlı türü. Kırılgan oldukları kadar evrimsel ifadenin de karışımı niteliğindeler. Gerçek ile kurgusal olanın birlikteliğinden doğan yeni canlı türlerinin beden yapılarını temsil eden, titizlikle ele alınmış birer prototipler. Sanatçının çizimleri, doğaya içkin olan tuhaflığın ve oluşun, canlı, bereketli ve bilgiye sığdırılamayacak aşırılığını, anatomi atlaslarında ve modellerinde karşımıza çıkan insan anatomisine ait imgelerle bir araya getiriyor. Bu birleşim, alışılmışın dışında yeni canlı türlerinin var olabilme olasılığını sorgulatıyor.

Gecenin Çiçekleri sergisi; yok olanlara ya da kaybolacaklara yas tutmakla zaman harcamıyor. Aksine canlı yaşamın dönüşümünü, kaçınılmaz doğal yıkımı ve yok oluşu cesaretle karşılıyor. Umutsuz değil. Bunu bir son olarak görmek yerine, yeniden bir doğuşa ve bu doğuşun muhtemel türlerine odaklanıyor.

Adres: Çukurcuma cad. No:20 Beyoğlu, 34433 İstanbul

You may also like