HABER Tiyatro

ÇGST’den Online Tiyatro Atölyesi

Çocuk Genç Sanat Tiyatro (ÇGST) karantina günlerinde tiyatro atölyelerini online olarak yapıyor

Eğitimlerin artık online olduğu içinde bulunduğumuz dönemde Çocuk Genç Sanat Tiyatro (ÇGST), tiyatro atölyelerini de online vermeye başladı. Çocuklar ve gençler tiyatro merkezli atölyelere evden, internet üzerinden katılıyor.

ÇGST 2018’den bu yana farklı yaş gruplarında çocuklar ve gençler için tiyatro merkezli sanat programları hazırlıyor. Katılımcıların tiyatro ve tiyatroya hizmet eden diğer disiplinler aracılığı ile özgüvenlerini artırıyor, iletişim başta olmak üzere sosyal becerilerini geliştiriyor, yaratıcılıklarını besliyor, takım çalışması, işbirliği gibi kavramları yerleştiriyor.

Online Müzikal Provası 

Psikolog Çiğdem Aydın süpervizörlüğünde ve Yonca İnal’ın koordinatörlüğünde ÇGST’nin bütün tecrübeli kadrosu Arda Aydın, Fulya Aksular, Meltem Figen, Uskan Çelebi, Okan Patırer, Hasan Demirci, Serkan Bacak, Derya Yıldırım online atölye programlarına katılıyor. İleri Oyunculuk (Master Class) sınıfı şu anda Koronavirüs gelmeden önce başladıkları bir gençlik müzikali olan DOLAP isimli oyun için online provalarını sürdürüyor. Karantina bittiğinde sahneye çıkacakları için gün sayıyorlar.

Otizmli ve Down Sendromlu Gençlere Destek 

ÇGST’nin atölyelerine çok sayıda farklı özelliklerle doğmuş ya da gelişim süreçlerinde farklılıklar oluşmuş çocuklar ve gençler de katılıyor. Karantina sürecinde onlar ve aileleri hepimizden daha çok etkileniyor. Psikolog Çiğdem Aydın, Yonca İnal ve Okan Patırer bu süreçte down sendromlu gençler ve yaştaş ‘buddy’lerinin birlikte çalıştığı HEP ÇOK HİÇ oyun projesini büyük özveriyle sürdürüyor. Otizm tanısı almış gençler ve ‘buddy’lerinin birlikte çalıştığı PENCERE oyun ekibine Uskan Çelebi ve Serkan Bacak da katılıyor. Ayrıca “Farklı Olan ve Farklı Gelişen” gençlerin aileleri için Çiğdem Aydın ve Yonca İnal bu dönemde destek çalışmaları yürütüyor.

Detaylı bilgi için: www.cgst.online

You may also like