Kitap

Daha İyi Anlayabilmek İçin; “Sanatı Anlamak”

Sanatı anlayabilmek için iyi bir temele ve bilgiye sahip olmanız gerektiğini düşünüyorsanız bu kitap tam sizlik: “Sanatı Anlamak”

Hayalperest Yayınevi’nin yayımladığı “Sanatı Anlamak” kitabının yazarları sanat tarihi dersleri veren Grant Pooke ve Graham Whitham. Sanatı iyi anlayabilmenin temelinde iyi bir sanat tarihi birikimi yatar. Sanata ve tarih boyunca sanatın nasıl şekil aldığına, yaklaşımlarına ve yorumlamalarına ilgisi olanların okuması gereken bir kitap!

“Sanatı almanın ilk yolu sanat tarihi hakkında bilgi sahibi olmaktan geçiyor. Sanatla ilgilenenlerin bir eserle ilgili düşüncelerini berraklaştırmaları konusunda sanat tarihi engin bilgiler sunuyor. Sanatı Anlamak, binlerce yıllık sanat tarihi karşısında işe nereden başlayacağını düşünen sanatseverlere sade, anlamlı ve tatmin edici ipuçları veriyor. “Sanat nedir?” sorusuna yanıt arayanların güncel sanatın karmaşık dünyasında yolunu kaybetmeden ilerlemesine yardımcı olan kitap, içerdiği görsellerle oldukça anlaşılır bir yol haritası sunuyor.

Estetik değer yargılarının zaman içindeki değişimi, bir resmin ötesinde bakmak, günümüz sanatını değerlendirme yöntemleri, müzelerin ve galerilerin sanat dünyasındaki rolü, sanat tarihinin nasıl sınıflandırıldığı gibi hususlarda önemli bilgiler içeren Sanatı Anlamak, sanatseverlerin sık sık başvurabileceği yararlı bir kaynak niteliği taşıyor.”

Kaynak: Tanıtım Bülteni

You may also like