Sergi

Eren Eyüboğlu Yaşamı ve İşleri Sergisi CerModern’de Devam Ediyor

CerModern yeni sezonda Eren Eyüboğlu’nun şimdiye kadar açılmış en kapsamlı sergisi olan ‘‘Eren Eyüboğlu –Life&Works’’ sergisini sanatseverlere sunuyor.

5 Ekim günü açılan sergi 10 Mart tarihine kadar CerModern Ana Galerisi’nde ziyaret edilebilecek. Küratörlüğünü CerModern Sanat Programları Yönetmeni Zihni Tümer’in üstlendiği sergide sanatçının 1930’ların Paris’inden 1980’lerin İstanbul’una geçirdiği değişimlere şahit olmak mümkün.

Eren Eyüboğlu’nun Romanya’nın Yaş kentinde başlayan ve oradan Paris’e Andre Lhote’un atölyesine uzanan sanat eğitimi, 1931 yılında Şair ve Ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu ile karşılaşmasından sonra Türkiye’ye uzanmıştır. Eren Eyüboğlu, yaşamı boyunca farklı teknikleri, farklı etkileri, birbirinden farklı formlara ve alanlara uygulayabilmiş bir sanatçıdır. Bu sergide sanatçının bu yenilikçi yönünü çok rahatlıkla görebileceksiniz. Anadolu’nun pek çok yerini gezen ve resimlerinde yarı soyut dışavurumcu denebilecek bir doğa görüşüyle, Anadolu insanını ve geleneksel yaşama dair konuları işleyene Eyüboğlu, yapıtlarında folklorik özellikleri plastik değerlerle bütünleştirmiş, süslemecilikten kaçınmış, portre ve figürlerinde ışık-gölge dağılımını bu kaygı doğrultusunda düzenlemiştir.

Sergide sanatçıya ait seramik, karakalem, yağlıboya, suluboya, ve guaj boya eserlerin yanı sıra eskizler ve özel fotoğraflar da sergileniyor.

Kaynak: CerModern

You may also like