Kitap

Erol Hızarcı’dan Kız Babası ve Kedi

Kız Babası ve Kedi, küçük bir kızın erkek egemen dünyaya meydan okumasını, neşeli ve sevgi dolu bir üslupla anlatıyor.

 

İnsanın kaderi, kişiliğidir; insan bunu değiştiremez ancak bilinci ve iradesi ile kişiliğini dönüştürebilir, böylece kaderini değiştirir.

Çocukların kendiliğinden büyüdüklerini sanıyorsanız, iç dünyanızı karanlıkta bırakmış olabilirsiniz. Çocuk, kader yolunu çizmek için kişiliğini biçimlendirmek ister. Çünkü hayallerini kişiliğiyle gerçekleştirebilir. Öte yandan, hayal dünyasını kaybederse, hayatta gerçekleştirebilecek nesi kalır?

Çoğumuzun içinde kapanmaz sandığımız devasa bir boşluk vardır. Ne yapsak ne etsek, dolduramayız. Hiçbir şeyi içimize alamayız. Çünkü içimizde boşluk yok! Karanlıkta bıraktığımız iç dünyamızdan kaçmaktayız aslında.

Her çocuk bu trajedinin farkındadır. Kişiliğini geliştirirken başkalarıyla uyum sağlamalı ve hayata ayak uydurmalı, fakat bu uğurda çabalarken hayal dünyasını korumalıdır. Aksi takdirde, hayat anlamını yitirecek, her çaba boşa çıkacaktır.

Altı yaşındaki Elfin, ilkokula başlarken peri kızı olmayı geride bırakıp bir abla olmak zorundadır. Bir yaz tatilinde bunu nasıl başaracağını bilmektedir. Bir kedi ona yetecektir. Ne var ki, ailesine bir yavru kediyi katmak kolay değildir.

Ailecek çıktıkları yaz tatilinde Elfin, yavru kedi Anibal ile birlikte amansız bir savaşa katılır. Onların hayalleri galip gelecek, akrabaları dize getireceklerdir. Bu savaş, kız babası için adeta bir sınavdır.

Kız Babası ve Kedi, küçük bir kızın erkek egemen dünyaya meydan okumasını, neşeli ve sevgi dolu bir üslupla anlatıyor. Okurlarına, yarını görebileceği bir kapı aralıyor.

Erol Hızarcı’nın yazdığı Kız Babası ve Kedi, Destek Yayınları’ndan çıktı.

You may also like