Sergi

Farklı Bir Pazar için “Pazar Sabahı”

Alışılmış sergi açılışlarının aksine, pazar günü açılışını yapan “Pazar Sabahı” sergisi, “…Gelmesi beklenen yeni haftanın heves kırıcı doğasına rağmen, oldukça kaygısız.”.

Küratörlüğünü Nicole O’Rourke’un üstlendiği Pazar Sabahı isimli karma sergi 11 Kasım 2018 Pazar günü Galerist‘de açılıyor. mentalKLINIK, Bahar Yürükoğlu, Ece Ağırtmış, Huo Rf, KAWS, Kerem Durukan, Lara Ögel, Merve İşeri, Saara Untracht – Oakner, Serkan Özkaya, Tom Lowe, Ulaş & Merve’nin olduğu sergi,  20 Aralık 2018‘e kadar görülebilir.

Pazar Sabahı sizin için. Gelmesi beklenen yeni haftanın heves kırıcı doğasına rağmen, oldukça kaygısız.

O haberlerle ilgili değildir ve aksine haberlerle alay eder; politikacıların yüzlerine simli çıkartmalar yapıştırır, ve yükselişte olan ekstemist gündemlere karşı kendini korur. Oyunlar oynar. Pazara meyve ve sebze avına çıkmışken yolunu zevk için değiştirir. Taze başlayan cinselliği ile hem tuhaf, hem zevk sarhoşudur. O, huzurlu, saf ve meditatif bir salıverme hakkındadır. Bir Pazar gününü evde geçirmenin ikonları ile ilgilidir; duvarda bir sinek, bir priz, bir kalorifer peteğidir – O eve komik bir övgüdür.

Pazar sabahı sınızsız kahve kupaları ve çay bardaklarıyla hiç bitmez gibidir, Pazar günü yapacak hiçbir şey olmayışının rahatsız eden, keyifli ve rahatlatıcı sonsuzluğudur. O, görüntüleri, objeleri, şeyleri serbestçe tüketmek, ve yatakta her zamankinden fazla zaman geçirmek hakkındadır, portakal suyu ve pastel renkler hakkında.

Bu serginin işleri farklı duygular sunar. Bazıları oyunbazken, diğerleri bunu dengeleme hareketindedir. Bazıları çocuksu, bazıları şüphesiz yetişkindir. Her köşeyi dönüşünüzde ciddiyetsiz ve kendinin farkında realiteler ve sürrealiteler sizleri karşılar. Hepsi bir araya geldiğinde ise Pazar Sabahı’nın işleri hem nostaljiktir, hem şuana aittir – mutlulukla kaybeder ve sıkıcılıkla savaşırlar.

Pazar sabahı, hem çocuksu sorumsuzluklar ilüzyonlarıyla sonsuz bir zaman dilimi gibi gelebilir, fakat aynı zamanda evvelki gecenin pişmanlıkları ve gelecek haftanın acımasız angaryalarıyla işaretlenmiş bir takvim kutucuğu kadar sınırlıdır. Bu sergi işte tüm bu hisler ile onları yansıtan objeler ve simgeler hakkındadır. Eğer daha teorik ve anlamlı bir şey görmeyi arzuluyorsanız, bu tabi ki sizin tercihiniz – bu bir Pazar sabahı, ve onunla ne yapmak istediğiniz size kalmış.

Adres: Meşrutiyet Caddesi No:67 K:1 Beyoğlu / İstanbul

You may also like