Röportajlar

Genç Ressam Söyleşileri: Nuray Ekim Atmaca

Kültür Sanat portalı olarak Vecdi Uzun’un desteği ile gerçekleştirdiğimiz Genç Ressamları tanıtma projemizin bu haftaki konuğu Nuray Ekim Atmaca.

“Resimlerimde algıladığım şekilde aktarmanın yanında yorumumu katmayı seviyorum. Kaosun içinde huzur arama çalışmaları araştırmalarımın ve denemelerimin temelini oluşturur.”

Çalışmalarınız hakkında neler söylersiniz?

Çalışmalarımda leke, doku ve dengeyi ön plana çıkarmaya çalışıyorum. Kompozisyonlarımda iç içe geçen pentür, üst üste gelen katmanlar, stilize edilmiş figürler, peyzaj yorumlamalar daha çok dikkat çekiyor. Renk buradayım diyor. Doku önemli bir yer tutuyor. İlham kaynağım kesinlikle doğadır. Algıladığım şekilde aktarmayı, yorum katmayı seviyorum.
Kaosun içinde huzur arama çalışmaları araştırmalarımın ve denemelerimin temelini oluşturuyor. Benim için resim yapmak kendini kaybederek tekrar kendini bulduğun huzur aradığın bir sığınaktır. Resim yaparken hissettiğiniz enerjinin insanlara ulaşmasını istiyorsunuz. Bu hissi başkalarında görmek kadar mutluluk verici ve tatmin edici bir duygu daha yok.

Sanata bakış açınızdan bahseder misiniz?

Kendini anlatmanın bir başka yolu da sanattır. İyi de bir yol. Benim için zaman mefhumunda kaybolmak, estetik hazzı hissederek su yüzüne çıkmak ve tamamen ruhun yansımasıdır. Yaşantıyla yoğrulan sanatçının, süzgecinden damıttığı hazinesi olup, çok kıymetli ve paha biçilemez. Doğa; sanat ve sanatçı için kusursuz ve büyülü bir ilham kaynağı olup, zerresinde ab-ı hayat gizlidir. Bu anlamda doğa izlenim ve betimleme açısından çok besleyici bir kaynaktır. Sanat sezgisel ve duygusal izleri takip etmek ve yansıtmak ve ruhunuzun fırtınalarını dindirdiğiniz bir limana sığınmaktır.

Nuray Ekim Atmaca Kimdir ?

Trabzon – Akçaabat doğumludur.. Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Grafik Ana Sanat Dalı mezunudur. Okuldan mezun olduktan sonra sanata daha da yoğunlaştı ve karma sergilere yoğunlaştı. 2013 yılında ilk kişisel sergisini açtı.
Bugün ise Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği ve Yeni Nesil Ressamlar Topluluğu üyesidir. Kendisini ifade edebileceği projelere, sanat çalıştaylarına, yarışmalara, karma ve topluluk sergilerine katılmaktadır.

Röportaj: Vecdi Uzun

You may also like