Röportajlar

Genç Ressam Söyleşileri: Özgül Şimşek

Kültür Sanat portalı olarak Vecdi Uzun’un desteği ile gerçekleştirdiğimiz genç ressamları tanıtma projemizde haftanın son konuğu Özgül Şimşek.

”SOYUT İÇİNDE GERÇEKLİK”

Resminizi nasıl tanımlayabilirsiniz? Mesajlarınızı resminize yansıttığınızı düşünüyor musunuz?

Yapılan son çalışmaları tanımlamak gerekirse benim için yeni arayış içerisinde olduğum söylenebilir. Şiirsel bir anlatımla anlat derseniz.
“Soyut İçinde Gerçeklik! Neyi aramak istersen onu görürsün
Gördüğün şey ise soyut içinde gerçekliktir.
Senin gördüğünü ben görebilir miyim?
Şu an benim gördüğümü sen?
Ben sana bakıyorumdur Sen de bana
Gerçekleri ararken soyutlukta
Gördüklerin aslında aradıklarındır.
Boşlukta ben senin gördüklerini göremesem de,
Sen benim gördüklerimi göremesen de
Gördüğümüz tek şey BİZ
Ne kadar farklı olsak da, sen ve benden ileri Bizizdir… “

Sizin sanatınızı ortaya koymanızın temelini oluşturan duygu, bilgi ve tecrübeleriniz nedir? Bunu nerede ve nasıl oluşturdunuz? Bunları eserlerinizde nasıl ortaya koyuyorsunuz?

Öncelikle geleceğe olan inancımdır. Simyacılar ölümsüzlüğü aramışlar, ama bulamamışlar. Bu hayattaki tecrübem ise bildiğini bilmezden gelmekmiş. Öncelikle hayatı planlamaktan vazgeçip yılda kaç çalışma üretmenin derdindeyim. Gündem çok hızlı değişiyor, zamansız olabilir misin? Zamanı kendin yaratırsın. Biz zamanı başka insanların ellerini bıraktık. Başkaları yerimize karar verir
oldu. Bu insanların bizi belirlemeye çalışan planlamalarına karşı şimdilik amacım bu yüzden planlamak yerine yılda altmış ya da fazlasını üretmektir.

Sanatta özgünlük uzun süren bir süreç, çok çalışılarak ortaya çıkan ifade şekli olup, kimi için renk, kimi için biçim, kimi için çizgi dert edindiğin şeydir.

Özgül Şimşek Kimdir?

1994 yılında Eskişehir’de doğdu. 2012 yılı Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinden mezun oldu. 2017 yılında Anadolu Üniversitesi Resim-iş Eğitim Bölümü Resim Ana Sanat Dalında Lisans Eğitimini tamamladı. 2017 yılında “ Çağ Eğrisi “ adında bir kişisel sergi açtı, V. Balaton sezalon 2016 Vonyarcuashegy Hungory’ da küçük işler bienali ve birçok karma sergide yer aldı.

Röportaj: Vecdi Uzun

You may also like