Röportajlar

Gizem Güneş: ”Dünyaya Açılmış Bir Sanatçı Olmayı Çok İsterim”

Genç ve başarılı oyuncu Gizem Güneş ile, 4N1K dizisindeki rolünü, dansa olan ilgisini ve Fransızca diline olan merakını konuştuk.

‘’DÜNYAYA AÇILMIŞ BİR SANATÇI OLMAYI ÇOK İSTERİM’’

Gizem Güneş kimdir, neler yapar? Kısaca kendinizden bahseder misiniz?
23 yaşındayım. Kendimi bildim bileli oyuncu olma ateşiyle yanıp tutuşuyorum. Aynı zamanda üniversitede son sınıf öğrencisiyim. Kendimi geliştirmeye çalışıyorum ve hedefim en iyisine ulaşmak. Boş zamanlarımı genelde ailem ve dostlarımla geçiririm. Gezmeyi çok seviyorum. Yeni yerler keşfetmek ve yeni insanlar tanımaktan çok hoşlanırım. Hayallerimin arasında dünyanın her bir yanını görmek var. Aynı zamanda dans tutkum da var, küçüklüğümden beri hem profesyonel hem de hobi olarak dansla ilgileniyorum. Kapı gıcırtısına bile oynayanlardanım diyebilirim.

Eğitiminizi Fransızca Öğretmenliği branşında devam ettiriyorsunuz. Meslek olarak da yapmayı düşünüyor musunuz?
Neden olmasın? Benim her zaman gelecekle ilgili bir B planım vardır. Lisede İngilizce okuyordum. İkinci bir dilim olsun istedim ve Fransızca’ya merakımdan kaynaklı bu branşı seçtim. Dil öğrenmenin yanında neden ileride bunu başka insanlara öğretmeyeyim ki, diye düşünüp dile artı olarak öğretmenliği de ekledim. Çocukları çok seviyorum belki ileride Fransızca eğitim veren bir okul açabilirim.

‘’OYUNCULUK EĞİTİMİ ALMAYA ÇOK KÜÇÜK YAŞLARDA BAŞLADIM’’

Oyunculuğa ‘’Binbir Gece’’ dizisinde çocuk oyuncu olarak başladınız. Sizin için nasıl bir süreçti?
Türk televizyon tarihinde kült olmuş bir dizide oynamak benim için büyük bir şanstı. Usta oyuncularla çalışmak oyunculuğu küçük yaşta başlayan biri olarak benim için güzel ve unutulmaz bir deneyimdi. Hepsinden çok şey öğrendim. Setteki disiplinden tutun, oyunculuğa, teknik bilgilere ve daha da fazlasına…

Oyunculukta kendinizi geliştirmek adına neler yapıyorsunuz?
Eğitim-Gözlem-Araştırma ve Okuma… Oyunculuk eğitimi almaya çok küçük yaşlarda başladım. Şimdi de okuyup, gözlemleyip ve oyuncu koçlarıyla çalışarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İzlediğim film ve dizilerden oyunculuğuna hayran olduğum insanları kendime örnek alıp kendime katkı sağlamaya çalışıyorum.

Kendinizi nasıl bir oyuncu olarak görmek istiyorsunuz?
Kendimi her karakterin oyuncusu olarak görmek istiyorum. Gizem Güneş dediklerinde insanların akıllarına tek bir tip gelsin istemiyorum. Gerçekten “oyuncu” desinler istiyorum.

Altın Kelebek Ödülleri’nde ‘’En İyi Romantik Komedi Dizisi Kadın Oyuncu’’ kategorisinde aday oldunuz. Neler hissediyorsunuz?
Bir oyuncu için özellikle de benim gibi genç bir oyuncu için böyle bir ödüle aday gösterilmek inanılmaz güzel bir duygu. İlk gördüğümde çok şaşırdım ve heyecanlandım. Aynı zamanda da doğru yolda olduğumu anladım.

Birazda 4N1K dizisinden konuşacak olursak. Projeye nasıl dahil oldunuz?
Kanatsız Kuşlar’ın sonuna yaklaştığımız dönemlerde bu proje için görüşmeye çağrıldım. İlginç olan ise bu proje bana gelmeden birkaç gün önce 4N1K-2 filminin galasına gitmiştim. Ve filmi izlerken böyle bir işte oynasam ne kadar güzel olur diye düşünmüştüm.

‘’KARAKTERE 4N1K KİTABINI OKUYARAK VE FİLMLERİNİ İZLEYEREK ÇALIŞTIM’’

Bade nasıl bir karakter? Akabinde karaktere nasıl çalıştığınızı biraz anlatabilir misiniz?
Bade, okulun en popüler kızı. Güzelliğine güvenen zeki bir kız. Fakat hırslarından dolayı kötü sayılabilecek eylemlerde bulunabiliyor. Hırsının sebebi de Ali’ye olan aşkı. Tek amacı Ali’yi kazanmak. Karaktere 4N1K kitabını okuyarak, filmlerini izleyerek çalışmaya başladım. Sonra Bade karakterine yakın bulduğum dizileri ve filmleri izledim. Aynı zamanda oyuncu koçumla da çalışmalar yaptık.

Yaşadığınız en ilginç çekim deneyimini bize anlatır mısınız?
Kanatsız Kuşlar’da havuza düştüğümüz bir sahne çekmemiz gerekiyordu. Bahar ayıydı fakat şansımıza çekim günü hava çok soğuktu. İçimize dalgıç kıyafetleri giymiştik çok komik duruyorduk… Havuza atladık ve Melis Tüzüngüç’le donmaktan hareket edememiştik, aynı zamanda içimizdeki dalgıç kıyafetine rağmen su girdiğinden ve ayağımızdaki botlardan dolayı batıp duruyorduk.

Son olarak içinizdeki küçük çocuğun hayallerini öğrenebilir miyiz?
İçimdeki çocuk hiçbir zaman ne yoruldu ne de sustu, sürekli konuşuyor! Dünyaya açılmış bir sanatçı olmayı çok isterim. Oyunculuk ve dans konusunda başarıya ulaşmış adını duyurmuş…

Röportaj:Umut DURAN

You may also like