Kitap

Hayat Dudaklarda Mey Raflarda

Şarkılar, birbirinden yetenekli çizerlerin illüstrasyonları sayesinde zihinlerde yer ediniyor

Hayat Dudaklarda Mey” kitabında hikâyeleri yer alan 213 şarkının içinden kendine yakın bulduğu eseri seçen 13 yetenekli illüstratör, seçtikleri şarkının hikâyesinden aldıkları ilhamla, besteyi ve güfteyi renklere, çizgilere dönüştürdü.

Murat Meriç’in, şarkıların hikâyelerini anlattığı yeni kitabı “Hayat Dudaklarda Mey”de yer alan illüstrasyonlar okuyucusunu, hikâyesini okuduğu şarkının dünyasının içine çekiyor. “Ada Sahillerinde Bekliyorum” şarkısını resimlendiren Mehmet İlhan, şarkının hikâyesine dair türlü rivayetler olmasına rağmen hikâyelerde değişmeyen tek şeyin, adamın sevgilisini aramak yerine adadaki ısrarlı bekleyişi olduğunu belirtiyor. Çiziminde, ada ile beklenen sevgiliyi buluşturan İlhan, ikiliyi iç içe geçmiş bir bütün olarak tasarlıyor. İhsan Raif Hanım’ın kaçırılmasını ve ardından evlendirilmeye mecbur bırakılmasını anlatan “Kimseye Etmem Şikâyet” şarkısını resimleyen Ömer Menteş, hikâyenin iki ana karakterini; ne yapacağını sorgulayan, üzülen küçük bir kız ve onun omzuna dokunan, yüzük izi belli yetişkin bir erkek eliyle anlatıyor.

Rengârenk çizimleri ve memleketin anason kokan şarkılarını içeren “Hayat Dudaklarda Mey”, 2 ciltlik dopdolu bir kitap. “Hayat Dudaklarda Mey”, Anason İşleri Kitapları etiketiyle şimdi seçkin kitapçılarda

 

You may also like