Sinema

İstanbul Modern Sinema’da Bir Başka Rusya

İstanbul Modern Sinema’da yeni sezon, Rus filmleriyle başlıyor. Çağdaş Rus sinemasının karanlıkta kalan yüzüne bakan “Bir Başka Rusya” adlı program, 19-29 Eylül tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşuyor.

 

İstanbul Modern Sinema’nın Türk Tuborg A.Ş’nin katkıları ve  işbirliğiyle hazırladığı “Bir Başka Rusya” adlı program 19 Eylül’de başlıyor. Program, 21. yüzyılın sinemasına özellikle derin ve karmaşık psikolojik dramlarla damgasını vuran çağdaş Rus sinemasından son on yılın örneklerine yer veriyor.

Yerli gişede başarılı olmasına rağmen yurtdışında az bilinen, çoğu Türkiye’de gösterilmemiş filmlerin yer aldığı programda, korkudan komediye, stil ve tür bakımından farklı örnekler bulunuyor. Depresif ve kayıp bir Rusya resmi yerine, Komünizm sonrası, hızla küreselleşen toplumda genç nüfusun değişen kimlik arayışlarına dair hikâye ve karakterlerin yer aldığı “Bir Başka Rusya” adlı programdaki filmlerden birkaçı şöyle sıralanıyor:

Zooloji (Zoologiya, 2016) arkasında kuyruğu olan orta yaşlarda bir kadının varoluş mücadelesine odaklanıyor. Dindar annesiyle, tutucu çevresinde kendine yaşam yeri açmaya çalışan Natasha’nın hikâyesi, toplumun normları dışında kalan tüm marjinalleri temsil ediyor.

Natasha Merkulova ve Aleksey Chupov’un yönettikleri Herkesi Şaşırtan Adam (Tchelovek Kotorij Udivil Vseh, 2018) bir halk masalını Sibiryalı, fakir bir köyde yaşayan orman bekçisi Egor karakteri üzerinden yeniden uyarlıyor. Ölüm’ü kandırıp ondan kaçmak için cinsel kimliğini değiştirmeye karar veren Egor bir gün kadın giysileri ve makyajlı yüzüyle beliriyor.

Seçkide yer alan diğer bir film ise, iki arkadaşın kafa dinlemeye gittikleri büyülü, cinli bir ormanda başlarına gelen esrarengiz olayları anlatan Natalya Pershina imzalı bağımsız korku filmi Ölü Kırlangıçlar (Mertvyye lastochki, 2018).

You may also like