Kitap

İstanbul ve Boğaziçi Raflarda!

Pierre de Tchihatchef’in İstanbul ve Boğaziçi adlı eseri Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

 

19. yüzyılda Altay Dağları’na, Akdeniz çevresindeki çeşitli ülkelere ve Orta Avrupa’ya yaptığı jeolojik ve coğrafi araştırma gezileriyle tanınan Pierre de Tchihatchef‘in İstanbul ve Boğaziçi adlı eseri sizlerle.

1847-1858 yılları arasında Anadolu’yu baştanbaşa gezen Pierre de Tchihatchef 19. yüzyılın çığır açan jeologlarından biridir. Sekiz ciltlik Asie Mineure (Küçük Asya) adlı dev eseri bu gezinin ürünüdür.

İstanbul’a ilk kez 1845 yılında Rus elçiliğinde ataşe olarak gelen Tchihatchef Boğaziçi’ne ayrı bir ilgi gösterir. Bölgeyi geniş bir çerçevede ele alarak Adalar’ı, Bitinya’yı, Trakya ve Kocaeli’yi de yaptığı incelemelere dâhil eder. İstanbul’un fiziki yapısı, iklimi, bitki örtüsü, hayvanları ve suları hakkında da detaylı gözlemlerde bulunan yazar, Strabon, Homeros gibi Antikçağ yazarlarının aktardığı bilgileri, hikâyeleri, efsaneleri de anlatısına katarak bizi zaman içinde keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

İstanbul ve Boğaziçi’ne derinden bir bakış olarak değerlendirilebilecek eser, İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle tüm kitapçılarda.

You may also like