Güzel Sanatlar

Jeff Koons’un Rockefeller Center’da Kurulan Büyük Balerin Yerleştirmesi

Jeff Koons’un 45 fit yükseklikte duran, şişme balerin heykeli Rockefeller Center’da sergilenmişti.

63 yaşındaki ressam, heykeltraş Jeff Koons, balon gibi görünen metal heykelleri ile tanınıyor.

Jeff Koons, 2017 yılında, Rockefeller Center’ın tam ortasına, 45 fit yükseklikte duran, şişme naylon heykel kurulumu gerçekleşti. Çok konuşulan ve oldukça ilgi gören bu yerleştirmeyi bir kez daha hatırlayalım!

Jeff Koons’un “Seated Ballerina” adlı bu çalışması, 2017 yılında yaklaşık 2 ay kadar sergilenmiş ve nemli/rüzgarlı havalarda sönmeye başlamıştı. Daha önce el boyaması, ahşap ve paslanmaz çelik versiyonları yapılan “Seated Ballerina” bu sefer naylondan yapılmış ancak metal görünüme sahipti.

Gayrimenkul şirketi Tishman Speyer’in ev sahipliği yaptığı heykele, kozmetik markası Kiehl’s ve kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Art Production Fundsponsor olmuştu. Proje International Center for Missing ile Exploited Children’ı desteklemek ve National Missing Children’s Month’a dikkat çekmek amacıyla gerçekleşmişti.

Koons’un Antiquity serisinde yer alan “Seated Ballerina”, sanatçının bu merkezde yaptığı ilk kamu sanatı değildi. “Puppy” ve “Split Rocker” adındaki anıtsal çiçek heykelleri de Rockefeller Center‘da sergilenmişti.

Jeff Koons, Seated Ballerina (2015). Courtesy of Phillips.

Kapak fotoğrafı: www.mercurynews.com

You may also like