Sergi

Joan Miro Litografi ve Gravür Sergisini Görmek İçin Son Günler

UniqExpo Joan Miró’nun en büyük grafik sanatı koleksiyonunu ağırlıyor.

Aylardır devam eden Joan Miro Litografi ve Gravür Sergisini görmek için son gün 2 Aralık 2018.

Ziyaretçi sanatçı tarafından gerçekleştirilmiş ve Joan Miró’nun inisiyatifiyle kurulmuş Succession Miró (Miró Mirasçıları) sertifikalı 300den fazla eseri keşfedebilir: aquarel, litografi, resim, gravür, kolaj ve mektuplar. Bu eserler ilk defa bir arada İstanbul’da sergilenecekler. Sergi çocukluğun rolü, renkler, özgürlük, sürrealizm, sadelik ve İspanya gibi birçok tema çevresinde kurgulanıyor.

Günümüzde Joan Miro‘nun eserlerine ayrılmış dünyada 3 mekân bulunuyor: Barselona’daki müzesi, İspanya Palma de Mallorca’daki evi, Fransa Saint-Paul-de-Vence’taki Maeght Vakfı. Uniq Expo dünyada Miro’nun eserlerine ayrılan 4. mekân ve hiçbir müze ustanın grafik eserlerini bu kadar geniş kapsamlı olarak sergilemiyor. Miro’nun 300 eserine paralel olarak koleksiyon Pablo Picasso’nun 20 çalışmasıyla tamamlanıyor. Sergide, bir alan fotoğraflar ve mektuplarla iki adamın arkadaşlığına ayrılacak.

Bu sergi, çocukların sanatı keşfetmelerini ve katılımda bulunmalarını sağlayacak bir eğitim ortamı görevi görecek. Tam olarak plastik sanatlar atölyeleri düzenlenmesi, bir teknik veya sanatsal tarzın öğrenilmesi değil söz konusu olan; daha çok hayal gücünü canlandırmak, çocukların bakışını eğitmek ve sanatçı gibi yaparak eğlenirken çalışmalarını daha iyi anlamak amaçlanıyor. Böylece çocuklar Miro’nun eserlerini görmeyi, hissetmeyi ve çözümlemeyi kendi başına öğreniyor

Fotoğraf: International Center of Photography

Adres: Huzur Mah. Maslak Ayazağa Cad. Ayazağa Cendere Yolu No: 4 Sarıyer / İstanbul

 

You may also like