KISA FİLM Sinema

Konumuz Dijital Yabancılaşma: A Date in 2025

Ryan Turner’ın yönetmenliğini yaptığı A Date in 2025, eğlenceli bir bilim kurgu komedisi olmasının yanı sıra, dijital yabancılaşma ve depresyon gibi derin temalara dokunuyor.

A Date in 2025, bir genç adamın digital yabancılaşma sonucu girdiği depresyonu konu alan bir kısa film. Film boyunca genç adam Daniel ve onun süper akıllı AI sistemi ile yaptığı diyalogları izliyoruz. Herşeyin el altında olduğu bir hayat, kolay ulaşılabilirlik ve sanal dünya; işte asıl problemlerde tam olarak bunlardan ibaret!

Gelişen teknolojinin esiri olmuş bir gencin gerçek hayata dönme çabasını gördüğümüz bu kısa film, komik olduğu kadar da korkutucu diyebiliriz. Gün geçtikçe sanal dünyanın daha da çok esiri olduğumuzu düşünürsek ileride bizim de aynı depresyon ve stresleri yaşamamız belkide kaçınılmaz! İçine bolca prozac attığı Pizza-Shake’ni içen Daniel’ı izlerken, kendinizi gelecekteki etkileşimlerin olasılığını düşünürken buluyorsunuz.

Oldukça inandırıcı olan filmin sonu ise çok duygusal bitiyor; teknolojinin kontrolü ele geçirdiğini düşündüğümüz anda, sevgi ve ”gerçek” olana duyulan özlem herşeyin üstesinden geliyor.

You may also like