Röportajlar

Kültür Sanat 2018 Röportajları: Şenay Lambaoğlu

Ülkemizde caz ve alternatif müziğin temsilcilerinden Şenay Lambaoğlu ile yeni albümü ‘’Rüyalarıma Gir’’i konuşmak üzere bir araya geldik.

‘’HAYATINDA HİÇ CAZ MÜZİĞİNE İLGİ DUYMAMIŞ DİNLEYİCİLERE ULAŞMAK VE KALPLERİNİ KAZANMAK ÇOK AMA ÇOK KIYMETLİ’’

Türkçe sözlü caz müzik yapmak ve müziğe yeni eserler kazandırmak kolay iş değil Türkiye’de. Fakat siz üç albümdür bunu başarıyla sürdürüyorsunuz. Kendinize ait bir kitleniz var zaten ama bu süreçte mutlaka daha da artmıştır diye düşünüyorum. İlk albümden bu yana geçen süreçte caz müziği ve dinleyicisi ile ilgili neler gözlemlediniz?

Uzun yıllardır caz müziği ve farklı müzik türlerini buluşturabilmek için çeşitli projeler ve albüm çalışmaları sürdürüyorum. Tüm bu zaman içerisinde Türk dinleyicilerinin aslında yeniye ve farklı olana son derece sıcak baktığını ve düşünülenin aksine çok daha açık görüşlü olduğu yönünde. Samimiyet barındıran şeyleri dinleyici fark ediyor ve benimsiyor.
Bizim bu işi üreten ve sektörün içinde yapımcısından dağıtımcısına hepimizin daha cesur ve yenilikçi olmamız gerekiyor. Çoğumuz kendi korku ve çekingenliğimizi dinleyicilere yükleyip risk taşımayan denenmemiş şeylere fırsat tanımıyoruz.
Müzik sınırları, duvarları, zamanı aşarak var olabilir. Hayatında hiç caz müziğine ilgi duymamış dinleyicilere ulaşmak ve kalplerini kazanmak çok ama çok kıymetli oldu.

Bu albümünüzde de tanıdığımız ve sevdiğimiz caz müzisyenlerimizi görüyoruz. Nasıl bir araya geldiniz bu defa? Mesela bu kez davulda Ekin Cengizkan ve Erdem Göymen var. Bu albümün ruhuna daha yakın bulduğunuz için mi onlarla çalıştınız?

Her albümde şarkılarıma daha farklı ve yeni enerjilerin eklenmesi beni de yaptığım işi de çok besliyor. Ortaya da her defasında renkli bir şeyler çıkıyor. Konserlerimde çalmaktan keyif aldığım birçok müzisyen dostum albümde yer aldı.

Aranjörleriniz bu kez piyano ağırlıklı müzisyen Tolga Bedir, Kaan Bıyıkoğlu ve Adem Gülşen’den oluşuyor. Bestelerinize katkıları nasıl oldu?

Tolga Bedir, Adem Gülşen ve Kaan Bıyıkoğlu birbirinden kıymetli aranjörler. Hepsinin farklı müzikal dünyaları var ve şarkılarımın ruhuna göre bir paylaşım içinde olduk.
Duygu dünyalarındaki zenginlik şarkılarımla buluşunca ortaya çok keyifli bir albüm çıktı.

‘’HAYATA HER ZAMAN UMUTLA BAKMAYA ÇALIŞIYORUM’’

Bu albümde ‘’Günaydın Ülkem’’ dikkatimi çekti. Neydi size bu şarkıyı yapmaya iten şey? Umutlu musunuz gerçekten? Ne düşünüyorsunuz?

Hayatımda güzel haberlere duyduğum özlem beni “Günaydın Ülkem” şarkısını yazmaya itti.
Hayata her zaman umutla bakmaya çalışıyorum. Bunu yaşam felsefem olarak kabul ediyorum. Umutsuz nasıl yaşanabilir ki? Elbette güzellikler ve iyiliklerle örülü bir dünyada olmak istiyorum.

‘’BU YIL ÇEŞİTLİ FESTİVALLERDE YER ALACAĞIZ’’

Yurt dışında gördüğünüz kadarıyla Türk cazına ilgi nasıl? Bu yıl farklı yurt dışı projeleri, festivalleri olacak mı?

Evrenselliğe giden yol yerel olana sahip çıkmakla başlar. Yurt dışında başarıya ulaşmış sanatçılarımıza baktığımızda hepsinin ortak özelliği bu. Bende Türkçe caz ile kendimce bir yoldan gitmeye çalışıyorum. Bu yıl farklı şehirlerde çeşitli festivallerde yer alacağız. Yurt dışında da birtakım konserlerimiz gündemimizde yer alıyor.

Birlikte çalışmak istediğiniz farklı bir şeyler yapabileceğinizi düşündüğünüz yabancı müzisyenler de var mı? Afrika’ya gittiniz mesela. Oralardan bir proje düşünür müsünüz?

Yeni buluşmalar her zaman çok heyecan verici. Farklı kültürlerle bir araya gelmek müziğin evrensel dili çerçevesinde ortak duyguları paylaşmak her müzisyenin temel motivasyonu. Afrika’da bulunduğumuz süre içerisinde birçok yerel sanatçıyla tanıştım ve birlikte sahneden müzik yaptık.
Hala iletişimde olduğum bazı müzisyen dostlarımla haberleşiyoruz ve yaptıklarımızı paylaşıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde tekrar bir araya gelmek elbette şahane olurdu. Bu yönde uygun zaman ve şartları olgunlaştırmaya çalışıyoruz.

Röportaj:Derya BİLGİNGİL

You may also like