Röportajlar

Kültür Sanat Röportajları: 4N1K 2 Oyuncuları

Mayıs’ta vizyona giren ve devam filmi olan ‘’4N1K 2’’ oyuncuları ile gala günü öncesinde keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

 

4 Mayıs’ta vizyona girecek olan ‘’4N1K 2’’ filminde oynuyorsunuz. Kısaca hikayeyi ve oynadığınız karakterleri anlatır mısınız?

GÖZDE MUTLUER:4N1K projesinden genel olarak bahsetmek gerekirse 4 erkek 1 kız 5 çocukluk arkadaşın büyüme hikâyesi, büyümekle başetme hikâyesi diyebilirim, diğer bir hikâyede benim oynadığım yaprak karakteri aşkı da keşfediyor bir yandan, ama bir türlü olmuyor. İkinci film arkadaş grubunun başına gelen türlü garipliklikleri, bunlarla başetme biçimlerini konu alıyor.

SİNA ÖZER:5 kişilik bir arkadaş grubunun hikâyesi aslında. Neredeyse her gencin yaşadıklarını farklı perspektiflerden izleme fırsatı sunan bir hikâye. Herkesin hayatına ortak payda da etki eden olaylarda arkadaşlığı her zaman öncelik olarak bulundurarak reaksiyon gösteren bu gençler insanların yaşayabileceği duyguların hepsini kendi karakterleri özeşinde yaşıyorlar. İlk aşklar, dostluklar ve yaşamın sunduğu zorlukları enlerinde yaşayan gençlik duygusunun hikâyesi aslında. Ben grubun herkesi ve her şeyi kendinden bile kıskanan ve ters giden çoğu şeye fevri yaklaşan bir gencim. Gökhan bu gençlik ateşiyle yaptığı çoğu şeyden yavaşta olsa ders almasını öğreniyor. Çok içimizden bir karakter ve olgunlaşmasını yaşamak çok keyifli.

ATAKAN HOŞGÖREN:4N1K filmi gençlik filmi gibi gözüksede 7’den 70’e herkesin ilgisini çekecek bir konuya sahip. Ali Tekelioğlu arkadaşlarını koruyup kollayan yaşına göre olgun bir karakter ve Yaprak’a 12 senedir aşık ama kolay kolay açılamıyor onu arkadaş olarakta kaybedebileceğini düşündüğü için. Birbiriyle sıkı dost olan 5 arkadaşın durumsal başına gelen olaylarla eğlenceli ve bir o kadar bir takım gibi mücadelelerini anlatıyor.

BURAK YÖRÜK:Bir süredir birlikte olan Yaprak ve Ali, ilişkilerini çetenin diğer üyelerinden saklar. Aralarına yeni katılan ben yani Barış (Gülüyor), Ali’nin hayatını zorlaştırır. Filmin hikâyesi ise bu şekilde başlar. Filmdeki Barış karakterini kısaca anlatmak istersem eğer; Yaprak’a aşk koçluğu yapmak için gizlice çetenin karmaşık hayatının tam ortasında giren sürprizlerle dolu bir gençtir.

CİHAN ŞİMŞEK:İlk filmde karakterleri birbirinden çok farklı olsa da hayatları sevgi ve dostluk ile bağlanmış 5 arkadaşın hikâyesini izledik. Serinin ikinci filminde ise karakterleri biraz daha büyümüş ama aynı çocuk ruhunda izlemeye devam edeceğiz. Ben filmde Sinan Yorulmaz karakterini canlandırıyorum. Sinan’ın en büyük özelliği kızlarla arasının çok iyi olması (Gülüyor). Cool, okulun yakışıklısı dediğimiz bir karakter. Ama herkese göstermekten çekindiği çok duygusal bir yanı da var.

CEMREHAN KARAKAŞ:Film çocukluktan beri birbirlerinden hiç ayrılmayan 5 arkadaşın maceralarını anlatıyor. Ben bu 5 gençten biri olan Oğuz karakterini canlandırıyorum. Aralarındaki en muzip en vurdumduymaz gibi görünen ama gerektiğinde ortalığı düzeltebilecek kadar akıllı ve duygusal bir karakter.

İlk filmde senaryo elinize gelmeden önce 4N1K kitabını okumuş muydunuz? Yoksa film için teklif geldiğinde mi kitabı okudunuz?

GÖZDE MUTLUER:Hayır okumamıştım, karaktere seçildikten sonra okudum, okur okumaz aşık oldum projeye. Anlatıcı Yaprak Ayvaz karakterini oynama fikri beni çok fazla heyecanlandırdı. Şahane bir film oldu, zaten kitap da çok güzel!

SİNA ÖZER:Fox haber bülteninde Büşra Yılmaz’ın kitap fuarı haberini görmüştüm. Etkilenmiştim bir hayli. Ama kitabı okumamıştım. Proje için çalışmaya başlayınca kitapla iç içe olduk. Hatta kitabın yaratıcısıyla sürekli olarak iletişimde olduğumuz için tüm derinliğiyle anlamaya çalıştık. Büşra çok iyi bir hikâye anlatıcısı. Karakterlere vermeye çalıştığı derinlik çok anlamlı ve tatmin edici. Zaten orijininde gençlik değil fantastik öyküler var bunun çok etkisi olduğunu düşünüyorum.

ATAKAN HOŞGÖREN:Benim için ikinci film için görüşmeler başladı 4N1K’dan haberim vardı fakat hiç kitabını okumamıştım. Görüşmeler başlar başlamaz hemen kitabını alıp hızlıca bitirdim ve bu projede olmalıyım dedim.
BURAK YÖRÜK:Film için teklif geldiğinde okudum (Gülüyor).

CİHAN ŞİMŞEK:Aslında ilk projenin görüşmesine gittikten sonra okudum. Sonrasında sosyal medyada bir araştırma yaptım ve gerçekten çok ciddi bir kitleye sahip olduğunu gördüm. Tabi bu durum her zaman söylediğimiz gibi Büşra Yılmaz’ın samimi tarzı ile de çok alakalıydı. Ardından senaryo geldi ve kendimi sette buldum.

CEMREHAN KARAKAŞ:Ben film için teklif geldikten sonra okudum. Ama o sırada gençlerin çok beğenerek okudukları bir kitaptı. Büşra Yılmaz gençlerin kalbine girmeyi başarmıştı.

‘’DEVAM FİLMİNDE İZLEYİCİNİN ARTACAĞINI VE ÇOK BEĞENİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ’’

İlk filmde gişede büyük bir başarı yakalandı. Devam filminde beklentileriniz ne yönde?
GÖZDE MUTLUER:İlk film gençlik komedisi olarak öyküsüyle kalitesiyle hem gençlik dilini çok iyi yakalamış bir filmdi hem de çok güldürdü eğlendirdi, beklediğimiz gibi de çok başarılı oldu. İkinci filmin de eksiği yok fazlası var diyebilirim. Değerini bulacaktır, gün sayıyorum (Gülüyor).

SİNA ÖZER:Güzel bir iş yapmak önceliğimiz ama tabi ki bu bir iş ve bu sektörde başarı kıstası rakamlarla çok fazla ilişkili. Umarım gişe sayımız bir önceki filmi geçer. Geçeceğine inanıyorum.

ATAKAN HOŞGÖREN:4N1K’ya bir şekilde temas eden herkes ailemizin bir parçası haline geldi. Bu da her geçen gün ailenin büyümesine sebep oluyor. Bundan dolayı ‘’4N1K 2’’ filmine en az 4N1K filmi kadar ilgi olacağına hatta geçeceğine eminim.

CİHAN ŞİMŞEK:Bizim o samimiyeti ve sıcaklığı beyazperdeye yansıttığımızı düşünüyorum. İlk filmde izleyici bizi bu konuda çok mutlu etti. İkinci filmde daha eğlenceli, daha romantik ve keyifli bir şekilde katlanarak geliyor. O yüzden izleyicimiz bizi bu seride daha güzel karşılayacak.

CEMREHAN KARAKAŞ:İlk film çok beğenildi. İkincisinde izleyicinin artacağını ve bu filminde çok beğenileceğini düşünüyorum. İzlemeyenlerin fragmana bir göz atmasını tavsiye ederim.

‘’FARKLI VE EĞLENCELİ, SICACIK BİR GENÇLİK FİLMİ’’

Sinema izleyicisi ‘’4N1K 2’’ filmine niçin gitmeli?

GÖZDE MUTLUER:Başta eğlenceli vakit geçirmek isteyenler gitmeli, gençler izlemeli mutlaka bir yandan, gençliklerini anılarını hatırlamak isteyenler izlemeli, anne babaların da mutlaka izlemesini dilerim ebeveyn olmakla alakalı da hem gerçek hem komik tespitlerimiz var (Gülüyor).

SİNA ÖZER:Gençlik filmi konusunda üretim çok fazla değil özellikle lise filmlerinde bu durum açıkça ortada. Bizi başka bir lise filmi veya dizisiyle kıyaslamadan Türkiye’de lise filmi nasıl oluyor şuan gençler bu duyguları nasıl yaşıyor görmek adına güzel bir deneyim olacaktır. Buna olan inancım 4N1K’nın doğallığından dolayı. Genç izleyicilerin hali hazırda bir ilgisi var ancak eğitim hayatını bitirmiş, kendini iş hayatının stresine bırakmış sinema izleyicileri de çok fazla keyif alabilir, öyleki biz çekimlerde çok eğlendik. Bunun yansıyacağına inancım çok fazla.

ATAKAN HOŞGÖREN:Türkiye’de ve Dünyada güncel gençlik üzerine bu kapsamda bir film ve dizi ne yazık ki çok bulunmamakta. Gençlik hislerine ve duygularını dile getiren aynı zamanda eğlendiren bir film olduğu için hem kendinden birşeyler bulucakları hem de çok iyi vakit geçiricekleri ve tebessümle ayrılıcakları bir film olduğu için geleceklerine eminim.
BURAK YÖRÜK:Özellikle hitap ettiğimiz yaş grubundaki gençlerin gitmesini kesinlikle tavsiye ediyorum. Karakterlerde kendilerini bulacaklarına inanıyorum çünkü filmimiz birçok filmin aksine çok gerçek karakterleri barındırıyor. İzleyicilerin kendi lise hayatlarını dışardan izleyecekleri bir fırsat yakalayarak çok eğleneceklerini düşünüyorum ve inanıyorum.

CİHAN ŞİMŞEK:Filmimiz gençlik filmi gibi gözüksede bence yaşı olmayan bir film. Arkadaşlarınızla, ailenizle, çocuklarınızla keyifli vakit geçirmek için gitmelisiniz.

CEMREHAN KARAKAŞ:Her yaştan insanın çok keyif alabileceği farklı ve eğlenceli, sıcacık bir gençlik filmi.

Çekimler sırasında sizlere mutlaka renkli anılar kalmıştır. İlk aklınıza geleni paylaşır mısınız?

GÖZDE MUTLUER:Tiyatro sahnelerimiz atmosferi itibariyle çok büyülüydü, onu es geçemem. Biz kamera arkasında da çok hareketli bi ekibiz bir saniye durmadık diyebilirim.

SİNA ÖZER:Yüzümün güldüğü, hayret ettiğim, heyecandan yerimde duramadığım bir çok an oldu. Sanırım olayların içindeki duygular daha çok aklımda kalıyor. Ancak ikinci filmde 10 metreden aşağı indirilirken yaşadığım korku ve bir yandan bizimkilerin benle dalga geçmesi garip duygular ve renkli anlar yaşattı diyebilirim.

ATAKAN HOŞGÖREN:Her anımız eğlenceli geçti ama en çok Sina’nın peri olduğu sahne, şahaneydi çok eğlendik. Oyuncuların ve yönetmenin oradaki doğaçlaması gerçekten görülmeye değerdi.

BURAK YÖRÜK:Aklıma hemen bir anı belirdi ama bu anıyı paylaşmak spoiler olacak o yuzden size dışarda da arkadaş olduğumu söylesem sette her günümüzün ne kadar eğlenceli ve renkli anılarla geçtiğini tahmin edebilirsiniz.

CİHAN ŞİMŞEK:Her çekim günümüz çok eğlenceli geçtiği için karar vermekte zorlanıyorum. Bu soruyu şu şekilde cevaplamak istiyorum. Bir gün sete inanılmaz hasta geldim, hatta geldiğim gibi beni hemen hastaneye götürüp serum verdiler. Ardından biraz daha iyi hissettim ve sete geri geldim, gün boyunca oyuncu arkadaşlarımın bana olan ilgisi beni inanılmaz duygulandırdı. O gün benim için çok renkli geçmedi ama böyle dostluklar edindiğim için beni çok mutlu etti.

CEMREHAN KARAKAŞ:Çekim aralarında çok eğleniyoruz. Filmde bolca yer alan komik sahnelerde daha da çok (Gülüyor).

Röportaj: Emre TÜREGÜN

You may also like