Röportajlar

Kültür Sanat Röportajı: Paket Servis Oyuncuları

KATS Sahne prodüksiyonu ile Tiyatro Şenay’ın sahnelediği ‘’Paket Servis’’ oyununu konuşmak üzere Ceren Kaplakarslan, İlkem Ulugün ve Cengiz Orhonlu ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Otuz iki yıl önce yazılan ve yurt dışında da sergilendiği ülkelerde oldukça beğeni kazanan bu oyunun başarısını neye bağlıyorsunuz?

CENGİZ ORHONLU:Riskli, tabu olan ama normalleşmiş bir konuyu, farklı bir bakış açısı ve hafif bir dil ile ele alıp, o konunun içine 3 gerçek insan ve bu insanların sorunlarını ve bakış açılarını başarılı bir şekilde yerleştirmesi başlı başına Craviotto’nun dramatik zekâsının bir örneğidir bence. Siz de oyunu izlediniz ve takdir edersiniz ki bu oyunda çok gerçek bir sürü konuya değiniyoruz ve karakterlerin yaşadıkları, günümüzde de güncelliğini koruyan acılar var. Bütün bunları kendimizi ve birbirimizi ti’ye alarak işleyebilmemiz ve kimseyi rahatsız veya tedirgin etmeden, her kesimden herkesi hikayemize dahil edebilmemiz, metnin samimi ve konunun güncel olmasındandır.

CEREN KAPLAKARSLAN:Bu oyunun metninin zamansız olduğuna inanıyorum. 60’lı yıllarda yazılmış olmasına rağmen, günümüzde de aynı konuların var olmasından dolayı eskimeyen bir oyun. ‘Paket Servis’ herkesin kendinden bir parça bulabileceği, izlerken güleceği, gülerken düşüneceği ve belki ders bile alabileceği bir oyun.

İLKEM ULUGÜN:Ben oyunun metnini ilk okuduğum da Ortaköy’de sahilde bir kafedeydim. Sayfaları geçtikçe nasıl içimden güldüğümü sonra hüzünlendiğimi sonra yine kahkahalarla güldüğümü sonra yine düşündüğümü hatırlıyorum. Son satırını bitirdiğim de oyunu oynamak istediğimi biliyordum. Oyunda kadın olmaya dair gerçekler öyle samimi bir şekilde ortaya konmuştu ki; oyunu bugünlere uyarlarken metin bize bütün gücüyle hayat verdi. Bazı gerçekler pek de değişmez der gibi. Gülümsüyorum şuan…

Orijinal metne göre dramaturjik değişiklikler yapıldı mı?

CENGİZ ORHONLU:Oyunda istediğimiz hikâyenin ön plana çıkabilmesi için, uzun süreli bir masa çalışması yaptık. Karakterleri ve konuyu günümüze uygun hale getirdik.

CEREN KAPLAKARSLAN:Oyunun hazırlığı sırasında, metni Türkiye’ye ve çağımıza adapte ettik diyebiliriz.

İLKEM ULUGÜN:Evet yaptık, uzunca bir okuma provası süreci geçirdik ve sonunda metin bugünü ve bizi anlatıyordu böylelikle bizde bugünü ve kendimizi irdeleme fırsatını bulduk.

Siz de erkeklerin dünyasında yaşadığınızı düşünüyor musunuz? Rekabet dürüst değil mi?

CEREN KAPLAKARSLAN:Geçmiş zamana göre kadın-erkek eşitsizliğinde ilerlemeler olduğuna inanıyorum. Ama yine de günümüzde erkekler için bir takım şeylerin daha kolay olduğunu düşünüyorum. Eşitsizlik büyük ölçüde var. Hala kadına karşı şiddet içerikli haberler okuyorum. Şiddet uyguladıktan sonra ceza bile almadan elini kolunu sallayarak gezen erkekler biliyorum. Korkutucu bir durum..

İLKEM ULUGÜN:Hayır diyemiyorum cevap olarak… Şöyle demek istiyorum; evet erkeklerin dünyasın da doğduk ama yakın bir zaman önce Oprah Winfrey’in 75. Altın Küre Ödül töreninde de yaptığı konuşmada dediği gibi; ‘’çok uzun zamandır kadınların içlerinde ki gerçekleri, gücün sahibi olan erkeklere söyleyebileceklerini duymayan ya da duyabileceklerine inanmayan erkekler… Zamanınız doldu. Yeni bir şafak geliyor.’’ ben kendi İngilizcemle böyle anladım ve anladığıma da yürekten katılıyorum.

Sadece ülkemizde değil dünyanın bütün ülkelerindeki kadınlar gibi toplum içinde kadın olmanın zorluklarını yaşadığınız durumlar oldu mu? Bu durumlarda tepkiniz ne oldu?

CEREN KAPLAKARSLAN:Oldu. Erkeklerin baskınlık kurduğu, doğrular yerine erkek sözüne inanılan çokça durum yaşadım. Bu durumlara da tepki gösteremedim, baskı altındaydım.

İLKEM ULUGÜN:Olmaz mı. Bazen korkuyorum mesela, sokakta herhangi bir yerde sanki öyle olması gerekiyormuş gibi, ne kadar korkunç ve üzücü sonra hep inadına yaşıyoruz her şeye rağmen ve insan olmanın gerçeğini hiç unutmamaya çalışır gibi… Yaşadığım birkaç an geliyor aklıma tepkim o kadınların yanında durmak olmuş, yanlarında geçip gitmemek.

Canlandırdığınız karakter maço olduğunu düşünüyor ama biraz üstüne gidilince o da hayatı ile ilgili hesaplaşma içine düşerek ağlamaya başlıyor. Erkekler de kendi dünyalarında aslında bir bedel ödüyor mu? Toplumun erkeklerden beklentilerine göre erkeklerin zorluklarla karşılaştığı, bedel ödediği durumlar var mı?

CENGİZ ORHONLU:Çok hoşuma giden bir yere parmak bastınız çünkü oynadığım karakter (Evren) tam da bu sözünü ettiğiniz insanlardan biri. Yola büyük hayaller ama küçük adımlar ile çıkmış, hayatın ve toplumun ondan beklentilerinin altında ezilmiş hep, kendini kandırmış, inanmış da kendine. Herkesin bunu öyle ya da böyle yaşadığını düşünüyorum, herkes bunu aynı derecede yaşamak zorunda değil tabii ki. Bugünün dünyasında erkekler de olmak istemediği insanlar olmak zorunda kalabiliyorlar, herkesin kendine ait bir derdi hep var. Genellikle erkek çocuklar bir gün evin sorumluluğunu alacakları düşüncesiyle yetiştiriliyorlar, kadınlara ise nasıl olsa bir gün uçup gidecek gözüyle bakılıyor. Bu söylediğim, geçmişten gelen ve kültürümüze yerleşmiş bir olgu. Yine dediğim gibi her aile bunu böyle yaşamak zorunda değil, ama bu bahsettiğimiz yaklaşım genellikle farkında olunarak yapılan bir şey değil zaten. Zaten öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, kadını da erkeği de her gün bir şeylerin bedelini ödüyor. Belki aramızdaki engelleri, etiketleri, sıfatlar, kimlikler ile birbirimizi ötekileştirmeyi hayatımızdan çıkarırsak, kimse bedel ödemek zorunda kalmaz. Bu sadece kadınların veya erkeklerin sorunu değil, toplumsal, hatta evrensel bir sorundur.

Henüz izlememiş olanlar ‘’Paket Servis’’ oyunu önümüzdeki aylarda nerede ve ne zaman izleyebilirler?

İLKEM ULUGÜN:Her Salı, akşam 20:30’da Gayrettepe Kats Sahne’deyiz… Umarım yakın zamanda da İstanbul dışında ki tiyatro seyircisiyle de buluşabildiğimiz her sahne de buluşuruz diyorum sevgili hayat… (Gülüyor)

DERYA BİLGİNGİL: Bize zaman ayırıp sorularımıza samimi cevaplar verdiğiniz için Güncel Kültür Sanat Dergisi olarak çok teşekkür ediyoruz.

Röportaj: Derya Bilgingil

You may also like