Röportajlar

Kültür Sanat Röportajları: Alper Kul

4 sezondur devam eden Güldür Güldür Show oyuncularından ve kendisini farklı projelerde gördüğümüz Alper Kul ile yeni oyunu ‘’Hamileyim’’ üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle yoğun turne programınızda bize ayırdığınız vakit için teşekkür ederiz. Yeni sinema filmleri, tiyatro sahnesi derken bir koşturmaca içerisindesiniz. Şuan ki durumunuzdan memnun musunuz? Her şey yolunda mı?

Evet. Bu tempo benim mesleğe adım atarken hayal ettiğim bir şeydi. Sürekli bir oyunum olsun, oynayayım, turne yapayım. Bana iyi geliyor.

‘’O KADAR ZOR VE HEYECANLI BİR İŞ Kİ SAHNE ARKASINDA HER SKEÇ ÖNCESİ BİRBİRİMİZE DESTEK OLUYORUZ’’

‘Güldür Güldür Show’ sahnesinde çok eğleniyorsunuz. Perde arkası nasıl geçiyor? 4. sezondasınız fakat sahneye çıkmadan önce halen heyecanlanır mısınız?

Güldür Güldür benim 2010’da ilk versiyonu 5’er Beşer olarak tasarladığım bir program. Çıkış noktası da acaba bir tiyatro kumpanyası her hafta yeni bir oyun oynayabilir mi? sorusu.
8 sene oldu. Her bölüm, her skeç öncesi heyecanlanıyoruz. O kadar zor ve heyecanlı bir iş ki sahne arkasında her skeç öncesi birbirimize destek oluyoruz. Şahit olduğum en muazzam ekip çalışması. Eğlenmeden, paylaşmadan yapılabilecek bir iş değil. Sahneye son adımımızı atana kadar ezber ve tip çalıştığımız oluyor. Sahneye attığın ilk adım sonrası da tamamen bilinmezlik. Rollercoaster’a binmişsin, bir daha yapmayacağım diye yeminler ediyorsun, inince tekrar sıraya giriyorsun ya… öyle gibi.
Çekim 12 gibi bitiyor ama o adrenalin sabaha kadar sürüyor. 5-6 saat sonra ancak uyuyabiliyorum.

Sizi ‘’Babamın Oğlu’’ndan sonra yeniden tek kişilik bir performans olan ‘’Hamileyim!’’ oyunu ile sahnede izlemeye başladık. Proje nasıl gelişti?

Karım bana ‘Hamileyim’ dediği anda başladı. Bir erkeğin hayatındaki en majör değişiklik süreci bu. Hiç birşey eskisi gibi olmayacak biliyorsun, ama ne olacak en ufak bir fikrin yok. Tamamen güdülerinin peşinden yürüdüğün, ne olacağını bilememenin getirdiği o tedirgin tebessümünle çıktığın bir yol. Sen de yolda öğreniyorsun işte bir şekilde.

Ne kadar sürdü oyunu yazmanız?

Oğlum 4 yaşında olduğuna göre; 4 yıl 9 ay gözlem yaparak, İki hafta da kaleme alarak oluştu.

‘’ERKEĞİN HAYATINDAKİ EN BÜYÜK KIRILMA ANI BABA OLMASI’’

Oyunu, hormonları ip atlayan lohusa bir anne, uyumayan bir evlat ve şaşkın bir babanın hikâyesi olarak özetliyorsunuz. Seyirci tam olarak ne izleyecek, kısaca bahseder misiniz?

Erkeğin hayatındaki en büyük kırılma anı baba olması. İyi bir baba olabilmek için herşeyi sorguladığın bir döneme giriyorsun. Kadın bu bilinmezliğe çoğu zaman tek başına giriyor. O kadar da cesaretli senden yani. Bir de; karnının içerisinden çocuk çıkarmak nedir Allahaşkına. Daha üstüne çıkabileceğin bir durum yok. Gözünün önünde bir mucize gerçekleşiyor, sen sadece hayretler içerisinde izliyorsun. Anne olunca başka bir yönünü görüyorsun eşinin. Çok donanımlılar. Kendini teslim et yani. Direnme bence. Senin bir üst sürümünler. Sen baba olduktan sonra bile ne yapman gerektiğini yolda öğrenirken, kadın anne olduğu an biliyor.
Seyirci 1,5 saat içerisinde belgesel izler gibi; bekar bir erkeğin gözünden hayatı, flörtü, düğünü, hamileliği, doğumu ve baba olunca yaşanan komik gerçekleri izliyor.

Kadın ismi kullanarak hamile forumlarına sızmışsınız. Neden böyle bir şeye kalkıştınız?

O kadar doğal ama bana göre doğa üstü bir şey yaşanıyor ki, sorularımın cevabını tecrübe etmiş birinden almanın daha doğru olacağını düşündüm.

Nasıl bir baba olduğunuzu düşünüyorsunuz?

Bence iyi gidiyorum. Ama henüz yeryüzünde babasını eleştirmemiş bir evlat olmadığına göre, en az hatayı yapmaya gayret ediyorum diyelim.

Tiyatro severler sizi nerelerde izleyebilir? Mart ayı turnenizde hangi şehirler var?

2 Mart Beşiktaş Kültür Merkezi
10-11 Mart Kıbrıs
16 Mart Beşiktaş Kültür Merkezi
23 Mart Ankara Meb Şura
24 Mart İzmir İsmet İnönü
27 Mart İstanbul MOİ sahne
30 Mart Beşiktaş Kültür Merkezi

‘’TİYATRO İNSANI DÜŞÜNDÜRÜR, ÖZGÜRLEŞTİRİR’’

Malum 27 Mart Dünya Tiyatro Günü. Bu vesileyle sizin ve tiyatroya kalbini vermiş herkesin Dünya Tiyatro Günü kutlu olsun diyoruz. Tiyatro’nun sizin için anlamı ve önemi nedir?

Demokratik bir toplumun eleştiren, aklı, vicdanı hür bireylere ihtiyacı vardır. Tiyatro insanı düşündürür, özgürleştirir. Her konuda.

Deniz Türegün: Bu keyifli sohbetimiz için Güncel Kültür Sanat Dergisi ekibi adına çok teşekkür ederim.
Ben teşekkür ederim. Saygıyla.

Röportaj: Deniz TÜREGÜN

You may also like