Röportajlar

Kültür Sanat Röportajları: Cüneyt İngiz

Tezat Sanat tarafından sahnelenen Anılarla Atatürk Oyunu’nu konuşmak üzere oyunu derleyen ve meddahı canlandıran Cüneyt İngiz ile bir araya geldik. İşte o keyifli röportajımız.

‘’TEZAT SANAT HER SEZON YEPYENİ ÇALIŞMALARLA SEYİRCİNİN KARŞISINA ÇIKACAK’’

Çocukluğundan başlayarak ölümüne kadar Atatürk’ün anılarını derlemeye karar vermenizden, oyunu sahnelemenize kadar geçen süreci anlatır mısınız?

Mustafa Kemal Atatürk benim en önemli ve tek idolüm. Tiyatro oyuncusu olmamdan bu yana tam 25 yıldır Ulu Önder Atatürk ile ilgili bir şeyler yapmak istiyordum. Bu ülkenin sınırlarını kanıyla çizen, Türkiye Cumhuriyeti’ni ileri medeniyetler seviyesine getiren Atatürk ve silah arkadaşlarına borcum olduğunu düşünerek bu oyun üzerine 4 yıl önce çalışmaya başladım. Atatürk ile ilgili 15-16 kitap okudum. Bu süreçte bu oyunu hazırladığımdan haberdar olan birçok yazar bana Atatürk kitapları yollayarak destek oldu. Hepsine çok teşekkür ederim.
Oyun metni ortaya çıktıktan sonra doğru zamanı bekledim ve yine benim gibi Atatürk hayranı olan yönetmen dostum Senem Cevher ile görüşerek yönetmesini istedim. Kendisi yurtdışında reji eğitimi almış olan ve akademik kariyer yapan başarılı biridir.
Metin üzerinde beraber çalıştık ve sonrasında üç hafta gibi kısa bir sürede oyunu hazır hale getirdik. Yönetmenim yumuşak ama disiplinli çalışma tarzıyla beni hiç yormadı. Bu oyunu hazırlarken amacım duygu sömürüsü yapmak değildi. Bu nedenle oyunumuzun müziklerini de türkülerden seçtiğimiz halde batı formunda ve batı enstrümanlarıyla yaptık. Oyunun müziklerini yine Atatürk hayranı, aydın bir genç olan Türkü Deyiş Çınar yaptı. Kendisi 2-3 gün içinde büyük bir azimle istediğimiz tarzda müzikler hazırladı. Ayrıca oyunda barkovizyonda kullandığımız Dolmabahçe Sarayı’ndan alınan 154 adet Atatürk fotoğrafı da bulunmakta. Fotoğrafların hepsi çok özel ve pek de gün yüzüne çıkmamış olanlar. Yönetmenimin bir sözü var: “İyi işler yapan insanlar birbiriyle tanışmalı ve beraber işler yapmalı” der. Bu oyunda gerçekten de öyle oldu. Oyunumuzun sahne provalarını sanat aşığı ve Atatürk hayranı Kuzguncuk Sanat Tiyatrosu sahibi oyuncu Gizem Duman arkadaşımızın sahnesinde yaptık. Sorgusuz sualsiz bize salonunu prova için açtı. Oyunu sahneye koyarken bir meddah olarak anlatıcı rolü üstleniyorum. Geleneksel Türk Tiyatrosu formundan yararlanarak Mustafa Kemal Atatürk’ün hassasiyetle üstünde durduğu “Türklük” düşüncesinden yola çıkıyorum. Oyunun prömiyeri bizim için çok önemliydi. 23 Nisan’da prömiyer yapmaya karar verdik ve Kadıköy’de salon aramaya başladık. Üzülerek söylemek isterim ki Atatürkçü olduğuna inandığım birçok salon ve tiyatro sahibi kapılarını yüzümüze kapadı. Çok şükür ki Emre Kınay ve Duru Tiyatro bize inandı ve kapılarını ardına kadar açtı. Duru Tiyatro müdiresi Nuray Hanım’a ve Duru Tiyatro ekibine ne kadar teşekkür etsek az.
“Anılarla Atatürk”oyunu için çalışmaya başladığımda, içinde Atatürk olmasından dolayı kendi gücüne hep inandım. Öyle de oldu. Sezon sonunda başladığımız oyunumuz kısa sürede ciddi oranda ilgi gördü. Oyunumuz yeni sezonda da devam edecek. Oyunumuzun galasını 10 Kasım 21:05’te yapmak gibi bir isteğimiz de var. Umarım bir salon bulduğumuzda bu isteğimizi gerçekleştirmiş olacağız.

Bu oyun ile seyircide oluşturmak istediğiniz duygu nedir?

Günümüzde yanlış eğitim politikaları nedeniyle Atatürk bir heykel, büst ya da fotoğraf olmaktan öteye gidemedi. “Anılarla Atatürk”oyunum ile bu algıyı kırmak istiyorum. Atatürk yaşayan, kanlı canlı, nefes alan, duyguları olan bir insandı. Daima halkıyla iç içe yaşayan örnek bir liderdi. Oyunun birçok yerinde bunu hissettirmeye çalışıyorum. Atatürk’ün siyaset üstü bir insan olduğuna inanıyorum. Benim oyunumda kapı herkese açık. Her siyasi ve dünya görüşünden insan oyunumuzu seyredebilir. Çünkü oyunda asla laf sokma, kinaye ya da sataşma yok. Bir lideri anlatıyorum ve bunu yaparken düşünceleriyle, yaptıklarıyla bugüne bile ışık tutabilen Atatürk’ün ne kadar önemli olduğunu seyirciye vermeye çalışıyorum.

‘’ATATÜRK İLE İLGİLİ BÜTÜN ANILAR ÇOK DEĞERLİ VE ANLAMLI’’

‘’Anılarla Atatürk’’ Tezat Sanat Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği ilk oyun. Tezat Sanat tiyatro topluluğu nasıl bir araya geldi? Hedefleri nelerdir ve oyun takviminde neler var?

Tezat Sanat benim muhalif duruşumla ortaya çıktı. Özgürlükçü yapım gereği tiyatro hayatımda her zaman muhalif oldum. Mesleğimi en iyi şekilde yerine getirmek için başkalarını olduğu kadar kendimi de hep eleştirdim. Tezat Sanat ekibi olarak yeni sezonda yeni oyunlarımız olacak tabii ki. Ama en önemlisi biz sahneye derdi olan, bir şeyler anlatmak istediğimiz oyunları taşıyacağız. Çünkü biz tiyatro ile hayatın yanlış giden yönlerini görerek düzeltme çabasındayız. Oyun takvimimizde “Martı Jonathan Livingston” hikâyesini sahneye taşımak var. Bir Mevlana Müzikali için hazırlıklarımız var. Kısacası Tezat Sanat her sezon yepyeni çalışmalarla seyircinin karşısına çıkacak.

Dönemin anılarını derlerken sizi en çok etkileyen anı hangisi oldu?

Atatürk ile ilgili bütün anılar çok değerli ve anlamlı. Metni ilk oluşturmaya başladığımda 100-150 anı içinden 57 tanesini ayırana kadar çok zorlandım. Sonrasında oyunu tek perde ve 1 saatlik olacak şekilde 42 anıya düşürene kadar tam manasıyla göbeğim çatladı.

‘’DEVAM KİTABIM OLAN ‘’ANLATMA SANATI’’ YAKIN ZAMANDA RAFLARDAKİ YERİNİ ALACAK’’

Hem tiyatro ve seslendirme sanatçısı, eğitmenisiniz hem de tiyatro eleştirileri yazıyorsunuz. 2014 yılında eğitimlerinizin birikimi olarak yayımlanan ‘’Konuşma Sanatı’’ adlı kitabınız okuyucularla buluştu. Plan ve çalışmalarınızda yeni bir kitap var mı? Yakın ve uzak hedefleriniz nelerdir?

Yaklaşık 10 yıldır diksiyon eğitmeniyim ve bu süre boyunca binlerce kişiye eğitim verdim, veriyorum. Bu eğitimler sonucunda oluşan birikimimi “Konuşma Sanatı” adlı kitabımda topladım. Bugüne kadar yazılan birçok diksiyon kitabı sadece tiyatro eğitimlerine özel hazırlanmıştı. Ben kitabımı her meslek grubuna uygun olacak şekilde kaleme aldım. Bu kitabın devamı niteliğinde olan “Anlatma Sanatı” ve “Dinleme Sanatı” kitaplarını halen yazmaya devam ediyorum. Yakın zamanda onlar da raflardaki yerini alacak. Bu arada bir Mevlana ve Mesnevi hayranı olarak “Şifa Kitabı Mesnevi” adlı kişisel ve ruhsal gelişime dayalı kitabım da GOA yayınlarından çıktı. Bu kitabım benim için çok özeldi. Çünkü tanınmayan bir yazar olmama rağmen kısa sürede 1. Baskısı tükendi. Yine Mevlana ve Şems ile ilgili “Sessiz Tanık” adlı bir kurgu roman yazıyorum. Ne zaman biter bilmiyorum ama onu da ilerleyen tarihlerde raflarda görebilirsiniz.

Derya Bilgingil:  Güncel Kültür Sanat Dergisi olarak bize değerli zamanınızı ayırıp sorularımıza cevap verdiğiniz için çok teşekkür ediyoruz.

Cüneyt İngiz: Ben de bana böyle bir fırsat verdiğiniz için ekibinize ve size çok teşekkür ederim.

Röportaj: Derya BİLGİNGİL

 

You may also like