Röportajlar

Kültür Sanat Röportajları: Gupse Özay

Gupse Özay’ın hem yazıp, hem oynayıp hem de yönettiği ‘’Deliha 2’’ üç yıl aradan sonra 12 Ocak’ta vizyona giriyor. Bizde başarılı ve güzel oyuncu ile filmi vizyona girmeden önce keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Öncelikle yoğun programınızda bize ayırdığınız vakit için teşekkür ederiz. 3 yıl aradan sonra ‘’Deliha 2’’ 12 Ocak’ta vizyona giriyor, hayırlı olsun dileklerimizle başlamak istiyorum. Kısaca senaryolaşma sürecinden ve hikâyenin devamında neler olacak bahseder misiniz?

Aman efendim ne demek.. (Gülüyor) Deliha’dan sonra Görümce filmim geldi. Bu seferde tam bambaşka bir hikâyeye yönelecekken eş dost cephesinden ve hatta çocuklardan baskı geldi. İkincisini çek diye. Epey de vakit geçmişti birincinin üstünden, o yüzden hemen yazıp kavuştuk Zeliha ile.. Hikâye her devam filminden beklenen klişeler gibi olmadı. Seyirciyi sürprizler bekliyor diyebilirim.

Seri filmler çok ilgi görüyor. Strateji olarak mı 3 yıl aradan sonra yapmaya karar verdiniz yoksa araya başka projeler girdiği için süreç mi uzadı?

Yok ben her sene aynı filmin devamını yapmaktan yana değilim. Kendi açımdan yani. Farklı maceralara atılmak ruhumda var. Hatta delihanın ikincisini bile yapmayı düşünmüyordum açıkçası. Ama dediğim gibi çocukları çok seviyorum ve deliha televizyonda yayınlandıktan sonra daha çok kitleye ulaştı ve çok sevildi (Gülüyor).

‘’TANIDIĞIM, BİLDİĞİM VE SEVDİĞİM BİR KARAKTER YARATMAYA ÇALIŞIYORUM’’

Kendi yazdığınız filmde oynayacağınız için karakteri de canlandırabileceğiniz tarzda yazmaya dikkat eder misiniz?

Eğer kendim oynamakta kararlıysam ki şimdiye kadar hep öyle oldu; kesinlikle tanıdığım, bildiğim ve sevdiğim bir karakter yaratmaya çalışıyorum.

Deliha 2 ile birlikte ilk kez yönetmen koltuğuna oturdunuz. Hayallerinizin arasında mıydı?

Evet sinema mezunuyum ve asıl alanım en başından beri buydu. Ama hayat çok acayip ve beni oyunculuğa sürükledi. İyi de oldu. Yönetmenlik yaparken oyuncularla empati kurma şansım oldu. Doğru yönlendirme yaptığımı düşünüyorum.

Filmde hem yönettiniz, hem yazdınız hem de oynadınız. Zorlukları oldu mu?

Normalde müthiş zor bir şey. İnsan kafayı yiyebilir. Ama hem teknik ekip, hem oyuncu ekibi yani herkes o kadar rahatlatıcı ve huzurluydu ki; tatil gibi film çektik. Hem eğlenip hem iyi film yapmak zordur. Ben bunu yaşamazsam film milm yapamam.

İlk filmin kadrosundaki bazı isimler neden bu filmde yer almadı?

Hikâye kaldığı yerden devam etmediği için… Normal hayatlarımızda da mekânlar insanlar hikâyeler değişir. Zeliha hiperaktif bir kız. Farklı maceralara atılmasını istedim.

”İZLEYİCİLER DELİHA’NIN TEMİZ KALBİNİ VE TATLI SAKARLIĞINI DAHA DA ÇOK SEVECEKLER”

Deliha’da olduğu gibi ikincisinde de rol gereği kilo aldınız. Çekimleriniz sona erdi. Şimdi ki durum nedir? 🙂

Ya bu konu çok konuşuluyor. Aslında çok önemli bir durum değil. Tercih diyelim. Ben oynadığım karaktere tam anlamıyla bürünmeyi seviyorum. Tabi kilo almadan da olurdu ama ben sevmezdim. Şuan aldığım kiloları hızlıca aldığım için hızlıca verme dönemindeyim.

İzleyici ‘’Deliha 2’’de neyi sevecek?

Deliha’nın temiz kalbini, sakladığı duygusallığını ve tatlı sakarlığını daha da çok sevecekler.

Mizahta örnek aldığınız ustalar kimler? Siz nelere gülersiniz? Sizin mizah anlayışınız nasıl?

İşin garibi beni kurgu işlerle güldürmek kolay değildir. Ben daha çok kamera arkası, çekim hataları veya doğal anlara gülerim. Örnek aldığım kişiler çok var. İşine saygısı sevgisi olan; cesaretli ve çalışkan herkesi örnek alabilirim. Ama isim verecek olursam Gülse Birsel benim için epey önemlidir.

Neden dizilerde rol almıyorsunuz? Artık sinema ile devam mı edeceksiniz?

Dizide rol almak her hafta memur gibi işe gitmek demek. Ben biraz özgürlüğüme düşkünüm diyelim. Seyahat etmem, kedi köpeklerimle vakit geçirmem ve istediğim zaman çalışmam lazım. Tabi maddi açıdan zorlanacak olursam mecburen yine yapmaktan keyif alacağım bir dizi seçebilirim. Ama şuan söz konusu değil.

2018 yılı için dilekleriniz?

Daha çok gülmek ve daha çok güldürmek.

Röportaj: Umut DURAN

You may also like