Röportajlar

Kültür Sanat Röportajları: M. Caner Alper

Kultursanat.com.tr için Zenne ve Çekmeceler filmlerinin yazarı ve yönetmeni M. Caner Alper ile, 16 Kasım’da Hep Kitap etiketiyle okuyucularla buluşan anı kitabı Temiz Aile Çocuğu’nu konuşmak üzere bir araya geldik.

Kültür Sanat Röportajları: M. Caner Alper

1) Bütün samimiyet ve içtenliğinizle yazdığınız anılarınızı, duygularınızı ve düşüncelerinizi okuyucularla paylaşmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

C.A:Tam da geçen yıl bu zamanlarda karar verdim. Ne şartlarda karar verdiğim ile alakalı kitap da zaten o kısım ile başlıyor. Çok güzel bir film seyretmiştim “Call Me By Your Name” diye. Türkiye’de de oynadığını biliyorum. On yedi yaşında genç bir çocuğun bir yaz aşkını anlatıyordu. O filmden çıktıktan sonra buna çok benzer bir anım olduğunu hatırladım. Los Angeles’da idim. Deniz kıyısında bir sinagoga, Şükran Günü öncesinde Şabat ayinine denk gelen bir cuma günü davet almıştık, oraya gitmiştik. Kırk sekiz yıllık hayatımı gözden geçirdim. Babamı, göç ettiği İzmir’i, annemle evlenmesini, benim olmamı, hayatımın nereden nereye geldiğini tam geçen yıl bu zamanlarda yazmaya karar verdim. Çok hızlı çıktı. Hemen hemen ayda üç ya da dört tane hikaye çıkardım, neredeyse haftada bir hikayeye denk geliyor bu. Nisan ayında yayın evi ile paylaştım. Tavsiyeleri oldu, ona göre bazı değişiklikler oldu ve basım sürecine girdi.  

2) Geçmişten bugüne yolculuğunuzu yazıya dökerken duygusal olarak neler yaşadınız? Bu geriye dönüş, hatırlama sürecinde hayatınızda olumlu ya da olumsuz etkisi olan kişilere karşı yeniden bir değerlendirme, duygu ve düşüncelerinizde farklılıklar oldu mu?

C.A: Yazarken duygu ve düşüncelerimde, hakkında yazdığım akrabalarım, arkadaşlarım hakkında herhangi bir duygu, düşünce farklılığı olmadı ama yazdıktan ve basıldıktan hemen sonra geri dönüşlerde “iyi ki yazmışım” diyeceğim çok olumlu tepkiler aldım. Özürler dilediler, fark etmediklerini, kabalık ettiklerini söylediler. “Keşke geçmişi değiştirebilseydik” dediler. Benim çok hoşuma gitti. Bir kitabın sadece okunmasının dışında böyle yazara geri dönüşlerde bulunulmasının otobiyografik kitap yazarı olarak çok büyük önemi var. Müthiş duygular içindeydim tabii ki. Şimdiye kadarki senaryo yazım süreçlerinde yaşamadığım bir duygu yoğunluğunu yaptı. Onun için hazır böyle bir yola girmişken de çok samimi bir dille cesur hikayelerimi anlatmaya ihtiyaç duydum. Çok da mutlu oldum zaten. 

3) “Bugun Bizde Temizlik Var” hikaye kitabınızı annenize adadınız. Zenne’nin senaryosunda Ahmet’in temizlik takıntılı annesi var. Anı kitabınızın adı “Temiz Aile Çocuğu” Yapıtlarınızda çeşitli şekillerde karşılaştığımız “temiz” sözcüğünün satır arası ya da alt metin anlamı nedir?

C.A: Herhalde kendimi pis hissettiğim için. Annem beğenmediği şeylere pislik derdi. Onun için pis olmanın türlü türlü hali vardı sadece fiziksel pislikle alakalı değil, ahlaksızlık, kötü düşünce… Dolayısı ile bu soruyu hazırlamanızdan ve sormanızdan dolayı çok mutluyum. Temiz Aile Çocuğu kitabının içinde, bir hikayemin içinde geçiyordu. İlk kitap ile de benzerliği olacağı için ve Zenne’deki bir diyaloğa da gönderim yaptığı için karar verdim. Temiz olma, kendini temize çekme, ölümün temizlikle ilişkilendirilmesi, temizlendi, bitti halleri beni çok korkuturdu, çekinirdim çünkü bunun en karanlık tarafı etnik temizlik sonuçta. Dolayısı ile aslında “Bugün Bizde Temizlik Var” da otobiyografik etkiler taşıyan bir hikaye kitabı idi, evimizdeki temizlikçileri anlatıyordum. Temiz Aile Çocuğu’nu da aslında dışarıdan bakıldığı zaman temiz gibi görünmeyen bütün farklı cinsel yönelimdeki insanların adına yazdım ve o ismi koydum. Onların temiz olarak adlandırdığı her şeyden uzak olmakla itham ediyorlar sizi. Biraz alay var.        

4) Hayatınızda bir şeyi değiştirme şansınız olsa neyi değiştirirdiniz? Hayatınız boyunca yaptığınız ve “iyi ki yapmışım” dediğiniz şey nedir?

C.A: Saçlarımın dökülmemesini isterdim. Kelliğe hiç hazır değildim. Büyük bir mucize olsa da ailemin hepsi, kadınlar ve erkekler hepsinin saç problemi varken benim saçlarım dökülmesin isterdim. Şaka bir yana hayatta yapmak istediğim şeyleri çok büyük oranda yapabilme şansını elde etmiş bir kişiyim maddi ve manevi anlamda. Dolayısı ile bu soru galiba beni biraz es geçiyor. Yapmak istediğim şeyleri yapıyorum, bundan sonra da yapacağıma inanıyorum. Hepsini iyi ki yapmışım.    

5) Yapıtlarınızda sizin de tecrübe ettiğiniz, tabu kabul edilen değerlerin dışında, farklı olmanın toplumda onaylanmayışının yaşattığı hayal kırıklığı ve çatışmaları anlatarak toplumsal sorunlara değiniyorsunuz. Gelecek çalışmalarınızda da sosyal mesajlar veren, farkındalık yaratan konulara değinecek misiniz?

C.A: Kesinlikle değineceğim. Her yazdığım senaryoda, her yazdığım hikayede, yazı parçasında okuyucunun, izleyicinin hayatını nasıl değiştireceğimin derdindeyim. Bütün yazarların, bütün sinemacıların derdinin de gerçekten bu olduğunu düşünüyorum. Bu buster sinema filmi yapan bir filmci olsun, çok büyük kitleleri peşinden sürükleyen bir macera romancısı olsun, bunların hepsinin amacının aslında toplumda huzursuzluk veren, yanlış gördüğü şeyleri düzeltme, “dünyayı düzeltme” çabası ile ilgili olması gerektiğini düşünüyorum. Böyle yapmaya devam edeceğim.  

6) Anı kitabınız Temiz Aile Çocuğu ile okuyucularınıza vermek istediğiniz mesaj, farkındalık nedir? Kultursanat.com.tr okuyucularına hayata dair ne söylemek istersiniz?

C.A: Temiz Aile Çocuğu iki haftadan kısa bir zamanda piyasada. Bir de aldığım geri dönüşlerde olağanüstü bir kitle var, anneler var, çocuklar var, LGBT bireyler var elbette, yaptığımız filmlerden hoşlanan, kitapta neler yazdığını merak eden, hayatımın en cesur şekilde ele alındığından dolayı çok mutluluk duyan, samimiyet hissedenler var, gelinine, oğluna veya kızına haksızlık yapan babalar var… Bir vicdan temizliğine yol açmış olduğum için en azından, çok mutluyum. Bu söyleşiyi seyredenler de bu şekilde merak edip okuyacak olurlarsa benim ile fikirlerini paylaşsınlar sosyal medyadan, çok da mutlu olurum.    

D.B: Değerli zamanınızı bizimle paylaştığınız ve sorularımıza samimi, içten cevaplar verdiğiniz için kultursanat.com.tr olarak çok teşekkür ediyoruz. Temiz Aile Çocuğu kitabını okumuş olan bir okuyucu olarak herkese bu kitabı alıp okumalarını tavsiye ediyorum.

C.A: Ben teşekkür ediyorum.

Röportaj: Derya Bilgingil    

Kapak Fotoğrafı: imdb.com

You may also like