Röportajlar

Kültür Sanat Röportajları: Yılmaz Gruda

Kendisi hem oyuncu, yönetmen, şair… Türk sinemasında 300’e yakın filmde rol aldı. Yakın zamanda Çivi Kabare Tiyatrosu’nu kuran usta sanatçı Yılmaz Gruda ile bir araya geldik ve çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Sizi hem şair, oyuncu hem de yönetmen kimliğinizle tanıyoruz. Mesleki başarınızı sağlayan iç motivasyonunuz nelerdir?

Öncelikle her açıdan donanmamız lazım. Donanmak derken sadece bunun arasına disiplin, bilim girmiyor. Yani tarih, coğrafya, ekonomi, sosyoloji, psikoloji bunlar insanın yapısına etki eden veya analiz eden disiplinlerdir. Birinci adım olarak evvela bütün bunlarla donanmanız lazım. İkinci adım, ‘’ben kimim?’’ sorusuna dayanarak kendinizi tanımanızın yollarına bakacaksınız. Siz kendinizi tanımazsanız bir başkası olmanız mümkün değil. Aynı zamanda ses donanımınızın olması ve sesleri tanımak lazım. Sessizliğin içindeki sesi bilmeniz lazım. Ayrıca görsel donanıma sahip olmanız gerekiyor. Bunlar tiyatral ve filmsel bir olay için değil, hayat için de gerekli. Karşınıza gelen her oyun sizden kendi tavrını, yaklaşımını ister. Bu donanıma sahip olduğunuzda nerede nasıl davranacağınızı bilirsiniz. Şuanda Yılmaz Gruda diye bir adam var evet ama bunlarla varsa var. Beni bu hale getiren tüm bu saydıklarımdır ki bunları olmazsa olmaz gözüyle bakıyorum.

Arşivlere göz attığımızda size ait pek röportaj göremiyoruz.  Bunun bir sebebi var mı?

Ben bunu yapıyorum, şunu yapıyorum gibi şeyleri pek sevmiyorum. Yaptıklarımı bağırıp çağırmaya gerek yok. Tiyatro ima eder, sen onu alırsın almazsın o sana aittir. Tiyatronun farkı burada. Ben bunu halkımın önüne koyuyorum gelen geliyor. O yüzden röportajlara pek fazla girmedim.

”FATMA GİRİK’İN SAYESİNDE İKİNCİ BAHARIMI YAŞIYORUM”

Bugüne kadar sayısız sinema filmi ve tiyatro oyununda oynadınız. Dile kolay tam 73 yıl! Bu durum size ne hissettiriyor?

Ben 300’e yakın filmde oynadım. Cüneyt Arkın, Fikret Hakan, Türkan Şoray gibi bir çok aktör ile çalıştım. O dönemler çok başkaydı. Şimdi bile halen açıyoruz Kemal Sunal, Fikret Hakan, Tükan vs. filmlerini izliyoruz. Başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum sizlere. Sadri Alışık ile çektiğimiz filmde benim ipe asıldığım bir sahne vardı. O sahnede ip boğazıma dayandı mosmor olmuşum ama kesmiyorum oyunu. Çünkü kesersem 3 saat daha geri saracağız. Fatma (Girik) gördü benim bu durumumu, geldi kaldırdı beni kurtardı. Fatma’nın sayesinde ikinci baharımı yaşıyorum (Gülüyor). Bu harikulade insanlar ile birlikte çalışmak çok başkaydı.

‘’30 YIL SONRA KABAREYİ YENİDEN CANLANDIRACAĞIZ’’

Yakın zamanda ‘’Çivi Kabare Tiyatrosu’’nu kurdunuz. Öncelikle hayırlı olsun diyelim. Bu fikir ne zaman doğdu ve hangi aşamalardan geçerek tiyatroyu kurdunuz?

Teşekkür ederim. 30 yıl önce Haldun Taner, Zeki Alasya, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan’ın beraberliğinde Devekuşu Kabare adında tiyatro kurmuştuk. Toplumun zaaflarını işleyen çeşitli oyunlarımız mevcuttu. İlerleyen süreçlerde fikir ayrılığından dolayı Devekuşu Kabare kapanmıştı. Aradan zaman geçti gördük ki hiçbiri kabarenin temelinde yatan olguları fark etmediler. Görüyorum yıllardır yapılmıyor, bir kere daha ihya etmek lazım dedim. İlk başta da söylediğim gibi bu halka güzellikleri vermeye çalışan bir insan olarak, arkadaşlar bakın kabare budur, yanlış oynanıyor temelinde ne yatıyor göstermek istedim. 20 senedir araya başka işlerin girmesinden dolayı yoğunlaşamamıştım. Kızım Elvan Gruda’nın sayesinde bu iş kuruldu. Yeni sezonda da oyunlarımızı sahneye koyacağız. Tam 30 yıl sonra kabareyi yeniden canlandıracağız. Bu oyunları sadece İstanbul’da oynarak değil Anadolu’ya da turneye çıkarak, ey dostlar kabare budur demek hedefimiz.

Çivi Kabare’de tiyatro severler neler bulacak? Nasıl oyunlar planlıyorsunuz?

Ben ilklerimi Trt’de gerçekleştirdim. Kabare’nin kendine özgü bir takım özellikleri var, nedir o; halka güzelliği ve doğruyu aslen aktarabilmek. Onlara kabarenin ne olduğunu gösteriyorum. 11 oyun 11 oyuncu ve her oyuncunun 4-5 karakteri mevcut. ‘’Biz Bize Benzeriz’’ başlığı altında 11 tane oyun var. Bu oyunlar arasında; iletişim, polisiye, kırtasiye, beyoğlu, fitbol gibi konular mevcut. Elimizde dört sezonluk hazır oyunlar var. Yeni sezonda başlayarak bunları sahneye koyacağız.

Sizi bir dönem komedi dizilerinde de görüyorduk. Dizi projelerine nasıl bakıyorsunuz? Sizi yakın zamanda bir dizi projesinde görebilecek miyiz?

Şuanda Selçuk Aydemir’in yazdığı bir dizi projesi var fakat şimdilik ismini söylemiyim, süpriz olsun (Gülüyor).

‘’GENÇLERİ TAKİP EDİYORUM VE DESTEKLİYORUM’’

Son dönemde oldukça fazla türk yapımını beyaz perde de görüyoruz. Sizin beğendiğiniz yapımlar nelerdir? Sinema filmi projeniz var mı?

Dizilerde başarı noktasını yakalayamayan gençler kendini sinemada gösterebiliyor. Bu çok güzel bir şey ve bende elimden geldiğince destekliyorum. Her sene iki üç filmde yer alıyorum. Bütün prodüksiyon şirketlerinin birer sinema filmi yapması gerekiyor.

Genç oyuncuları takip eder misiniz? Bu yolda ilerlemek isteyen ve sektörün içerisinde olan genç oyunculara tavsiyeleriniz nelerdir?

Evet takip ediyorum gençleri, bu benim görevim. Gençler için bir çok şey yaptım. Çehov’un bazı eserlerini çevirdim. Mesela ‘’Şu Bizim Tiyatromuz’’ adlı kitabım var. Senelerdir halen gençler bu kitabı okuyarak bilgi sahibi olabiliyorlar. Bu donanımımı sadece bende kalma egoizmine bırakmadım, herkesle paylaştım. Ben bu halkı, bu halkın gençlerini seviyorum. Şiir yazdım senelerce ve halen yazıyorum. Çünkü bu sevdiğim halka tüm donanımlarımı iletmek, paylaşmak benim görevim.

Umut Duran: Güncel Kültür Sanat Dergisi ekibi adına değerli vaktinizi ayırıp sorularımıza içtenlikle cevaplar verdiğiniz için teşekkür ederim.

Röportaj: Umut DURAN

 

You may also like