Sergi

“LAYOVER” Royal College of Art Mezunu 5 Kadın Sanatçıyı Bir Araya Getiriyor

LAYOVER; Türkiye, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Yeni Zelanda ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi farklı köken ve kültürlere sahip 5 ülkeden ‘Royal College of Art’, Resim Bölümü, 2018 Yüksek Lisans mezunu 5 kadın sanatçıyı bir araya getiriyor.

“LAYOVER” sergisi 18 Ekim- 24 Kasım 2018 tarihleri arasında Versus Art Project’de görülebilir.

Hepsi de 20. yüzyılın son on beş yılında dünyaya gelmiş olan bu kadın sanatçıların yapıtları, ortak zemini oluşturan benzer teknik kullanımları ile günümüz resmine dair pek çok şey söylemekte. Pentür tekniği, sanatçıların ortak bir görsel dil aracılığıyla evrenselliği öne çıkarmak adına kültürel etkileri irdelemeleri için serbest bir alan yaratmakta.

Farklı ülkelerde doğup büyümelerine, farklı kültürlere mensup olmalarına rağmen buluştukları düzlemde sanatçılar, günümüzün giderek kutuplaşmış toplumlarında kendi kişisel yolculuklarını dürüst bir şekilde ifade etmelerinin yollarını arıyor. Karşılaştıkları ikilikler, farklılıklar ve öngörülemeyen gerçeklikleri kabulleniş biçimleri, günümüz dünyasının jeopolitik belirsizliklerine de bir cevap niteliği taşıyor. Bahsedilen bu kültürel ikilik olgusu ele alındığıda, LAYOVER sergisinin zemini olarak İstanbul, jeopolitik konumu itibariyle, sembolik bir önem taşımakta. Galeri duvarları kolektif çalışmanın ürünlerini yansıtırken, aynı zamanda kültürel ve sosyolojik farklılıkların ön plana çıkmasına el vermekte.

Kimlik, beden, hafıza, ortak köken ve diaspora konularını işleyen yapıtların sergilendiği LAYOVER, izleyiciyi farklılıklar üzerinden ortak bir sanatsal bir diyalog kurmaya davet ediyor.

Adres: Gazeteci Erol Dernek Sokak No.11 Hanif Han Beyoğlu – İstanbul

You may also like