Tiyatro

Manukyan Entropi Sahnede

Matild Manukyan’ın gerçek hayat hikayesi Entropi Sahnede.

Matild Manukyan… 1914 doğumlu, aristokrat Ermeni bir ailenin kızı, Notre Dame de Sion mezunu, muhafazakâr, evli ve bir çocuk annesi… Fakat o, dünyanın gelmiş geçmiş en önemli kadın pazarlayıcılarından… Üstelik Türkiye Cumhuriyeti tarafından 6 kez vergi rekortmeni ilan edilmiş, ödüllü bir genelev patroniçesi…

Asıl mesleği terzilik olan Matild, İstanbul’un en varlıklı mühendislerinden Avram Çilingir ile evlenir ve atölyesini kapatıp ev hanımı olur. İkinci Dünya Savaşı yıllarında aile tüm servetini kaybeder ve mali açıdan zor bir döneme girer. Matild, tekrar atölyesini açar, bu arada yüklü bir dikim siparişi alır, işi bitirir ve teslim eder. Ancak bir türlü parasını alamaz. Borçlu kadın bir gün ziyaretine gelir; çaresizlikten ödeme zorluğu içinde olduğunu, borcuna karşılık sahip olduğu evin yarı hissesini teklif eder.

Matild, öneriye olumlu cevap verir ve evin yarısına sahip olur. Ev malum evlerden biridir ve yeni işine böylece başlar. Manukyan’ın ölümüne bir saat kala; kendisiyle, kadınlarıyla, bütün yaşadıklarıyla, bıraktığı Matild’le ve en önemlisi Tanrı’yla yüzleşmesini izleyeceksiniz. Tek kişilik, tek perdelik “Manukyan” adlı oyunun proje tasarımında gazeteci Oğuzhan Toracı’nın imzası bulunurken, bu yüzleşmeyi oyunun aynı zamanda başrol oyuncusu Bahar Hacıbektaşoğlu kaleme alıyor ve Manukyan’ın ölümünden tam 16 yıl sonra, Bakırköy Belediye Tiyatrosu sanatçılarından M. Sercan Yener sahneye koyuyor.

Manukyan’ın kariyeri boyunca oturduğu sandalye; genelevin yeni sahibi tarafından hediye edilerek, Manukyan’ın ruhunu yaşatmak için sahnedeki yerini aldı.

You may also like