Sergi

Mixer “Güzeşte” İle Üç Kadın Sanatçıyı Ağırlıyor

Mixer, “Güzeşte” isimli sergiye ev sahipliği yapacak.

Güzeşte, Farsça ’da (sıfat) geçmiş, geride kalan anlamına geliyor. Sergide sanatçılar, iç seslerine odaklanırken öz benliklerine ulaşmak için geçmişten referans aldıkları nesneleri sanat pratikleri ile yeniden yorumluyorlar.

Gorchakov Tarkovsky Nostalghia’sında konuşulmayan hislerin unutulduğundan bahseder. Belki de o hisleri tarihe yazmak ve unutmamak için sürekli onlara tutunmaya çalışırız. Stefan Zweig’ın Geçmişe Yolculuk kitabında dediği gibi nasıl canlıların toprağın besleyici gücüne ve gökyüzünün canlı ışığına ihtiyacı varsa, düşlerin de duygulu ve canlı bir desteğe ihtiyacı vardır. İşte bu nedenle geçmişin arkada kalmasına izin vermemek adına, geçmişe ait olan birkaç anı hep bizimle kalır. Bize kim olduğumuzu, nereden geldiğimizi hatırlatan fısıltılarına kulak vererek yaşamımıza devam ederiz. Çoğu zaman nesneler aracılığı ile bu bağlantıyı canlı tutarken, bazen bir mezar taşı bile bu işlevi görebilir. Sergide, sanatçıların kullandıkları nesneler ile geçmişlerine doğru bir bağ kurduklarına ve onun iyileştirici gücüne inandıklarına tanık oluyoruz.

Üç kadın sanatçı Ayşe Hilal Ateş, Çağla Sel, Damla Yalçın yer aldığı Güzeşte isimli sergi, 7 Aralık 2018 – 12 Ocak 2019 tarihleri arasında Mixer‘de görülebilir.

Adres: Mumhane Caddesi, No:50, Giriş & -1. Kat, Karaköy Beyoğlu / İstanbul

You may also like