Kategorilendirilmemiş

Necip Fazıl Kısakürek’in Şiirleri Sergisi

Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfınca, Uluslararası Avrasya Kitap Günleri kapsamında açılan “Bir Şiir, Bir Hayat, Çile” başlıklı şiir, özel eşya ve resim sergisi ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü

Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’ndeki serginin Küratörü Şeyma Kısakürek Sönmezocak, yaptığı açıklamada, Necip Fazıl Kısakürek‘in şiirlerinin üzerine sergi yapma fikriyle yola çıktıklarını, sergide şairin hem hayat hikayesini hem de Çile şiiri ekseninde mütefekkir kişiliğini göstermeyi amaçladıklarını söyledi.

Sönmezocak, şairin buhranlı hayatında hep arayış içinde olduğunu belirterek, “Necip Fazıl’ın çile şiirinden dizeler bekliyor ziyaretçileri, ona ait eşyalar, kıyafetleri ve Çile şiirinin hikayesini bulacaklar. Onun çileli fikir yolculuğuna interaktif biçimde şahit olacaklar.” dedi.

Necip Fazıl Kısakürek Müzesi Kurmak İstiyoruz

Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Emrah Kısakürek ise vakfın kurulma sebebinin Necip Fazıl Kısakürek Müzesi oluşturmak olduğuna dikkati çekerek, “Vakıfta bir araştırma merkezi oluşturduk. Büyük Doğu Yayınlarının bütün arşivi, babaannem, halam, babam ve amcadan kalan arşivleri bir araya getirdik. Bütün fotoğraf ve evrakların dijital ortama alınmasının çalışmaları da devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

You may also like