Tiyatro

Otizme Bir ”Pencere” Açın!

Otizm tanılı çocuk ve gençler, sosyal bir girişim olarak yola çıkan Çocuk Genç Sanat Tiyatro’nun (ÇGST) “PENCERE” isimli oyunuyla sahneye çıkıyor

Çocuk Genç Sanat Tiyatro (ÇGST) bünyesinde sekiz aylık bir eğitim alan otizm tanılı çocuklar ve gençler, tiyatro, müzik, dans ve “buddy-rol model” programlarından geçmiş “buddy” yaştaşlarıyla birlikte çalıştı ve kendi yolculuklarını anlattıkları PENCERE isimli bir oyun sahnelemeye başladılar

9 bölüm, bir perdeden oluşan “PENCERE” ilk gösterimini 13 Haziran Perşembe günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde (CKM) yaptı. Pencere bu sezon, 18 Ekim’de Mektebim Ataşehir Okulları’nda, 25 Ekim’de Sahne Maslak’ta ve 1 Kasım’da CKM’de sahnelendi.

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ’NDE SAHNEDELER

İzleyenlerin dakikalarca ayakta alkışladığı PENCERE, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde ICBC Turkey’in desteğiyle saat 19.30’da Sahne Maslak’ta seyirciyle buluşacak.

‘Pencere’, ‘Küpler’, ‘İstanbulun Sesleri’, ‘Tramvay’, ‘O Dans Edemez’, ‘Küçük Yeşil Şaşkın Elma’, ‘Otizm Nedir Cicim?’, ‘Küçüktüm’ ve ‘Yumuşak G’ isimli dokuz bölümden oluşan oyun, çokça soru sorarak, soru sordurarak, bazı soruları cevaplayarak, bazılarını cevaplamayı reddederek; normal olanla olmayanı, öteki ile seni, farklı doğan ile farklı hale getirileni, sıfatları, arayanı, merakla bakanı, bakıp bakıp sağlamasını yapanı, sağlamadan eli boş çıkanı, sonucu formal çıkmayanı sorguluyor. Bir arada ve kendimiz gibi kalarak farklılıklara, farklı olana alan açarak yaşayabilmenin yollarını anlatıyor. Pencere birçok farklı pencerenin sahnede buluştuğu, sözün başka türlü anlatım biçimleri aradığı bir yolculuğun hikayesi!

You may also like