HABER Manşet

Rezan Has Müzesi’nden 3-boyutlu Online Arkeolojik Eser Koleksiyonu

Rezan Has Müzesi arkeolojik eser koleksiyonundan bir seçkiyle online 3D arşivini ziyaretçilerine açıyor

Rezan Has Müzesi’nin evlerinden çıkamayanlar için müzeyi online olarak gezme ve eserleri inceleme fırsatı veren Türkiye’de bir ilk olan uygulaması, dünyada da sayılı örnekler arasında yer alıyor.

Rezan Has Müzesi’nin arkeolojik eser koleksiyonunda yer alan eserlerin farklı açılardan görüntüsü alınarak toplamda 20 bin kareden fazla çekim yapılarak oluşturulan bu çalışmayı; ziyaretçiler her türlü dijital cihazdan tüm detaylarıyla inceleyebiliyor. Eserler 3D teknolojisiyle dijital arşive dönüşerek, VR ve AR görüntüleme teknolojileriyle tüm detayların incelemesine fırsat veriyor.

“Tarihi yaşamak mümkün olacak”
Uygulamada Neolitik dönemden Selçuklu dönemine uzanan kesintisiz bir kronoloji izlemesine dikkat edildi. Kâse, testi gibi gündelik kullanım eşyalarından inanca ya da estetik beğenilere vurgu yapan figürinlere, ya da saç iğnesine pek çok farklı eserin incelenebileceği bu heyecan verici projede, milattan önce 3500-2000 yıllarına tarihlendirilen, pişmiş topraktan yapılmış ünik bir araba modelini de bütün boyutlarıyla ‘yaşamak’ mümkün olacak. Daha organize bir toplum yapısının gözlemlendiği, daha güçlü silahların ve incelikli süs eşyalarının yapımına olanak veren tuncun kullanıldığı dönemin erken evrelerine yani yaklaşık 5 bin yıl öncesine tarihlendirilen ve bu anlamda dönemin toplumsal yaşamı hakkında ipucu sunan araba modeli, koleksiyonun en ilgi çekici eserleri arasında yerini alıyor.

“Çıplak gözle görülmeyen tüm detaylar yer alıyor”
Roma Dönemi’ne ait olduğu düşünülen ve milattan önce 1. yüzyıl-milattan sonra 4. yüzyıl arasına tarihlenen mermerden yapılmış Hekate Heykeli, çalışmanın en önemli eserleri arasında yer alıyor. Üç yüzlü olarak tasvir edilen bu tanrıça, figürünün tüm yüzleri tek boyutlu sergilemede mümkün olmayacak şekilde ve çıplak gözle görünmeyecek tüm detayları ile ziyaretçilerini bekliyor.

Ayrıntılı bilgiye https://sketchfab.com/rezanhasmuseum linkinden ulaşabilirsiniz.

You may also like