Kitap

Şarkılara Duygu Seren, Çilelere Göğüs Geren, Dertli Gönüllere Giren “İşte Benim Zeki Müren”

‘Sanat Güneşi’ olarak anılan Zeki Müren anısına yapılan “İşte Benim Zeki Müren” sergisinin kataloğu, dolu dolu bir arşivden daha fazlası!

Klasik Türk Müziği’nin en büyük isimlerinden biri olan  Zeki Müren‘i saygı ve özlemle anıyoruz.

Yapı Kredi Yayınları’ndan “İşte Benim Zeki Müren” kitabı, bir katalogdan daha fazlası!

Şarkılara duygu seren, çilelere göğüs geren, dertli gönüllere giren “İşte Benim Zeki Müren” sergi kataloğu, sanatçının kendi koleksiyonunda bulunan fotoğrafları, desenleri, kostümleri, gözlükleri, plakları, şiirleri, gazete ve dergi kupürleri ve arşiv görüntülerinden oluşuyor. Sergi kataloğu Zeki Müren‘in bazıları hiç bilinmeyen binlerce fotoğraf arasından seçilen çok özel karelerine, sahne ve sinema çalışmalarına tanıklık ettiği kadar, sanatçının çocukluğundan başlayarak gündelik hayatına da ışık tutuyor.

24 Eylül 1996’da 65 yaşında aramızdan ayrılan Zeki Müren‘in popüler kültür tarihimizdeki yerini bir kez daha hatırlatmayı amaçlayan serginin kataloğu, 50’li yıllardan 1980’lerin ortalarına uzanan zaman diliminde hayatını milyonların gözü önünde geçirmiş bir yıldızın belgeseli niteliğini taşıyor. Giydiği fraklar, doldurduğu plaklar, yüzdüğü plajlar, okuduğu okullar, boyadığı desenler, bindiği otomobiller, çıktığı seyahatler, dostlarıyla paylaştığı geceler, sinemada ve tiyatroda oynadığı karakterler bir bir mercek altına alınırken, okuyucular Türkiye’nin modernleşme serüvenine, toplumsal dönüşümüne ve değişen eğlence alışkanlıklarına dair zengin ipuçları elde edecek.

Bu değerli sergi kataloğunun hazırlanmasında Türk Eğitim Vakfı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı büyük katkı sağlamıştır.

Kaynak: Tanıtım Bülteni

 

You may also like