Sergi

Depo’dan İnteraktif Sergi Kapanış Etkinliği: Sibel Horada “Bir İç Mekân Bahçesi”

Sibel Horada’nın Depo’nun giriş katındaki kişisel sergisi “Bir İç Mekân Bahçesi”nin kapanış etkinliği serginin son günü olan 30 Aralık Pazar günü yapılacak.

Etkinlikte, duvarlarda sergi süresince köklenen bitkiler, merkezdeki kompost düzeneğinde oluşan kompostla biraraya gelecek ve Horada‘nın katılımcılarla birlikte doğranmış günlük gazetelerden yaptığı saksılara dikilecek. Bu bitkiler, suda-çözünür saksılarıyla birlikte onları toprağa kavuşturma sorumluluğunu almak isteyen ziyaretçilere dağıtılacak. Bitkilerin kökleri güçlendikçe, saksılar tamamen dağılıp toprağa karışacak.

Sibel Horada’nın kişisel sergisi “Bir İç Mekân Bahçesi“, Tütün Deposu’nun giriş katında kurduğu bir düzenek içerisinde gerçekleşecek kompost süreci ve ürettiği toprak etrafında şekilleniyor. Toprağın sağaltıcı canlılığı, kendini yenilemekle kalmıyor, duvarda filizlendirilen, köklenen bitkilerin doğaya dönebilmeleri için bir zemin oluyor. Sergi süresince doğranan günlük gazeteler bir yandan kompost sürecine katkıda bulunurken bir yandan da atölye çalışmalarıyla saksı haline getirilerek, kompost toprağı ve duvardaki bitkilerle bir araya gelecek; böylece bitkiler sergi sonunda mekândan dışarı çıkmaya ve ekilmeye hazır olacaklar. Sıklıkla ölümle özdeşleştirilen toprağın içinde barındırdığı canlılığı, dönüşümünün gerektirdiği zamanı ve itinayı hem fiili hem de mecazi olarak ele alan sergi bir yandan güncel halet-i ruhiyemizin hızla ilişkisini sorguluyor, bir yandan da yavaş ama esaslı bir toplumsal kültivasyon mekânı haline gelen Depo’yu selamlıyor.

Etkinlik 30 Aralık Pazar günü saat 14:00‘de başlayacak.

Adres: Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No:12 Tophane Beyoğlu İstanbul

Kaynak: DEPO İstanbul

You may also like