Manşet Sergi

Şişecam Cam Eserleri Koleksiyonu

Şişecam, Anadolu topraklarında bulunan camlardan oluşan ve 3.500 yıllık geçmişe ışık tutan Cam Eserler Koleksiyonu’nu dijitale taşıyarak sanatseverlerle buluşturdu

Şişecam, Osmanlı, Bizans, Roma ve Antik olmak üzere yaklaşık 3.500 senelik bir tarihin yansımalarını siz değerli sanat severlerin huzuruna çıkarıyor. Şişecam projesinin asıl amaçlarının arasında ise kültürel değerleri korumak; bu doğrultuda uzun ve titiz bir çalışma sonucu bir araya getirdiği koleksiyonu sevenleri ile buluşturmak yer alıyor. Şişecam’ın kendi bünyesinde bulunan eski cam eserler koleksiyonu, online olarak sevenleri ile buluşuyor!

Camın tarihçesinden bahsedecek olursak…
Aslında camın ve cam eserlerin tarihçesi çok daha derinlere ve eski zamanlara dayanıyor. İnsanoğlu, ilk çağlarda Obsidyen adı verilen doğal taş ile tanışıyor ve bu sayede mızrak ucu, ok başı ve keskin aletler gibi icatlarında bu taşı kullanıyor. Daha sonra ise Obisdyen taşından diğer kıymetli taşlara denk olarak mücevherler üretmeye başlıyorlar. Obsidyen ise yanardağdan püsküren lavın aniden soğuması ile oluşuyor. Hatta bu yüzden volkan taşı olarak da biliniyor…

Bazı rivayetler de yapay camın tamamen bir tesadüf sonucu keşfedildiğini belirtiyor. Bu rivayete göre eski zamanlarda Finike’li tüccarlar, teknelerinden inip sahile çıktıkları zaman bir kamp ateşi yakıp kaplarını soda bloklarının üzerine koyuyorlar. Sabah uyandıklarında ise ateşte eriyen kumun soda ile birleşerek camın oluştuğunu görüyorlar. Tam olarak tanımlayacak olursak cam; silis, potas, soda ve kirecin yüksek sıcaklıkta eritilerek şekillendirilip soğuduğu zaman oluşuyor ve fazlasıyla kırılgan bir madde olduğu anlaşılıyor. Yapay camlar ise ilk olarak M.Ö 3.500 ila 3.000 yılları arasında Mezopotamya bölgesinde taş ve seramik boncukları kaplayan sır tabakaları olarak görülüyor. Zaman geçtikçe M.Ö 2.500 yıllarında tüm boncuklar camdan üretilmeye başlanıyor. İlk zamanlarda mücevher ve küçük koku şişeleri olarak kullanılmaya başlayan cam, yıllar geçtikçe teknolojinin de gelişmesiyle birlikte insanların hayatının her alanında kullanılmaya başlıyor.

Siz de geçmişten bugünümüze kadar uzanan bu tarihi cam eserler koleksiyonu merak ediyor musunuz?
Şişecam’ın sizler için hazırladığı Cam Eserler Koleksiyonu web sitesi siz değerli ilgililerin beğenisine sunuluyor. Siz de hemen şimdi koleksiyonu inceleyebilir ve tarihin en nadide cam eserlerine birkaç tık ile ulaşabilirsiniz. Şişecam Cam Eserler Koleksiyonu incelemek için hemen tıklayın!

You may also like