Güzel Sanatlar Sergi

Summer Wheat’in Türkiye’deki İlk Kişisel Sergisi: Arı sütü

Dirimart, 11 Nisan – 12 Mayıs 2019 tarihleri arasında, Summer Wheat’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi Arısütü‘ne ev sahipliği yapıyor.

Wheat sadece bu sergi için yarattığı, kadim gelenekler ile insanın modern dünya deneyimini sentezlediği, arı sütüyle beslenmenin nasıl bir şey olduğuna dair, kadın emeğinin gündüzden geceye, sonsuzluğa sirayet ettiği bir görü yaratmaya soyunan yeni işlerini sergiliyor.

Wheat, heykel ve resimlerinde, kadınların ilk avcılar, teknokratlar ve arıcılar olduğunu hayal ettiği bir emek soykütüğü yaratır. Mısır piktograflarından, Amerika yerlilerinin motiflerinden ve ortaçağ İncil çizimlerinden esinlenen Wheat, toplumu inşa edenlerin kadınlar olduğu, kendine ait bir dünya yaratır. İşlerinde kadınların dünya ve kolektif bilinçaltıyla bağlarına vurgu yapan kadın avcılar, bahçıvanlar ve balıkçılar vardır. En son serisinde yarattığı, Dürer’in gravürlerine açık birer referans olan ağır, gravür benzeri çizgilerle betimlediği Toulouse-Lautrec’in matmazellerini çağrıştıran duruşlara sahip bu kadınlarla Wheat, kadın arıcı arketipini ve emek, topluluk ve güzellik üzerine düşünme biçimlerimizi keşfe çıkar.

Adres: Irmak Caddesi, 1/9 Dolapdere Kağıthane / İstanbul

Kaynak: Dirimart

You may also like