Sergi

Tareq Daoud “Arasında Çizgi Olmayan Binlerce Nokta”

İstanbul merkezli bir sanatçı inisiyatifi olan PASAJist, Afganistan doğumlu Daoud fotoğrafçı ve film yönetmeni Tareq Daoud sergisine ev sahipliği yapıyor. 

Serginin iki bileşeninden biri bir seri fotoğraf ve diğeri ise pasaj için özel üretilmiş bir yerleştirme. Her biri, inşasına dahil olan mekanizma da dahil güvenlik eksikliği ve noksanlığı ile tekerrür eden belleğimi kendi bildikleri yolla yansıtır.

“Sonsuz Şimdilerden Oluşur” serisi 2014 -2016 yılları arasında çekilen bin adet analog resimden ve hızlı değişimiyle bana neredeyse insanlık dışı görünen bu devasa şehri denemek ve anlamak için oluşturduğum kişisel bir ritüelden oluşmakta. İstanbul gibi bir şehirde birbirlerinin yollarını kateden milyonlarca insanın kaderini kavramak kesinlikle imkansız bir başarıdır. Bir çizgi oluşturan birçok noktayı resmetmek kadar ya da hayatı oluşturan sonsuz anları kavramak: sürekliliğin bir çözümü yoktur. Bir şey bizden sürekli kaçmayı başarıyor.

1976 Kabul, Afganistan doğumlu Daoud fotoğrafçı ve film yönetmenidir. Tareq çocukluğunda yaşadığı sürgün tecrübesinden etkinlenmiş ve sonradan ortaya çıkan kimlik(-ler)in inşası, Hobsbawm’ın söylediği gibi “geleneğin icadı” birçok işine; In Absentia adlı belgeseline ya da İstanbul’da Şubat 2018’de DEPO’da gerçekleşen bir önceki sergisi Silme İzleri (Deletion Marks) adlı işine nüfuz etmiştir.

Adres: Bostan Mahallesi, Ömer Hayyam Caddesi, Kahya Bey Sokak, No:15/8 Tarlabaşı Beyoğlu / İstanbul

You may also like