Sinema

Tasarımla Yakından İlgilenenlerin Mutlaka İzlemesi Gereken 5 Film

Tipografi sanatı, sokak sanatı, büyük yaratıcı isimler ve daha fazlası! Tasarımla yakından ilgilenenlerin mutlaka izlemesi gereken 5 filmi sizin için derledik.

Büyük tasarımcıların baş rolde olduğu, yaratıcı fikirleri ile izleyenleri tasarım dünyasına çeken, belgesel tadındaki bu 5 muhteşem filmi izlemeden geçmeyin!

1- Design and Thinking, 2012

Mu-Ming Tsai’nin yönettiği Design and Thinking, tasarımın, iş dünyasını ve toplumsal değişimi nasıl etkileyebileceğini ve dünyayı nasıl değiştirebileceği anlatıyor.

2- Helvetica, 2007

Gary Hustwit’in yönetmenliğini yaptığı, 2007 yılında yayımlanan belgesel, dünya çapında 200’ün üzerinde film festivaline katıldı. Müzelerde, tasarım konferanslarında ve sinemada geniş bir beğeni topladı. Helvetica, yazı tiplerinin kültürü nasıl etkilediğini konu alıyor.

3- The Universe of Keith Haring, 2008

Yapımını Christina Clausen’in üstlendiği belgesel, izleyenleri Keith Haring’in renkli arşivine götürüyor.

4- Sign Painters, 2014

Faythe Levine ve Sam Macon’un ödüllü belgeseli, ABD’deki şehirlerde çalışan iki düzineden fazla ressamın büyüleyici hikayelerini anlatıyor.

5- Objectified, 2009

Helvetica filminin yönetmeni Gary Hustwit’in ikinci filmi Objectified, tasarım mühendisliği dünyasını, diş fırçası gibi gündelik nesnelerin arkasındaki yaratıcı konseptleri ve teknoloji araçlarını inceliyor.

 

You may also like