Sergi

Theo Eshetu’dan “Yüzler ve Yerler” Akbank Sanat’ta

Hollandalı bir anne ve Etiyopyalı bir babanın çocuğu olarak Londra’da dünyaya gelen Theo Eshetu’nun sergisi Akbank Sanat’ta.

Sergide Theo Eshetu’nun iki video enstalasyonu bulunuyor; bunlar, bir portre fotoğrafları serisinin eşlik ettiği Atlas Fractured (2017) ve The Slave Ship (2015) adlı çalışmalardır.

Serginin açıklaması şu şekilde; Kültürel kimlikler hiçbir zaman sabit ve tanımlı olmamış, politik gelecek tasarıları tarafından oluşturulmuş ve biçimlendirilmiş, tarihsel olaylar tarafından inşa edilmiş ve yıkılmış, kültürel nesnelerin yerlerinden edilmesiyle ve nüfusların göç etmesiyle dalgalanmalar göstermiştir; bunların hepsi de zamanın akışı içinde kimlikleri sabitlemenin olanaksızlığına işaret eder gibi görünmektedir, çünkü kimlikler doğaları gereği sürekli değişim içerisindedir. Bizim tek tanımlayabileceğimiz şimdiki zamandır; şimdiki zaman da grotesk ve değişkendir ve sırtında geçmişin hayaletlerinin getirdiği bir yükü taşımaktadır. Bununla birlikte, şimdiki zamanın belli bir güzelliği de vardır; yeni adalet yargılarının oluşabilmesi yönünde bir diriliğe, yeni uyum arayışlarına ve yüzeysel ve göstermelik politik eğilimlerin aksine, henüz var olmayan melez durumlara yönelik bir kabul ve heves içerir.

23 Ocak’ta başlayacak “Yüzler ve Yerler”adlı sergi, 9 Mart’ta sona erecek.

Sergi hakkında daha fazla bilgi almak için

Adres: İstiklal Cad. No:8 34435 Beyoğlu-İstanbul

Kaynak: Akbank Sanat

You may also like