Sergi

Türkiye İş Bankası Müzesi’nin Koleksiyon Sergisi Devam Ediyor

Türkiye İş Bankası Müzesi koleksiyonu, Banka’nın kuruluşundan bugüne dek kullanılan, Cumhuriyet Dönemi bankacılığının dönüşüm evrelerini yansıtan ve Banka’daki gündelik yaşamın vazgeçilmez parçası olan nesnelerin oluşturduğu bir koleksiyondur.

Türkiye İş Bankası‘nın kağıt ve görsel malzemeden oluşan koruma altındaki zengin arşivinden çok sayıda parça da, kurgusu çerçevesinde salonlarına yerleştirerek ziyaretçileriyle paylaşmaktadır.

Müzede farklı dönemlere ait daktilolar, muhasebe ve hesap makineleri, kumbaralar, damga ve mühürler, bekçilere ait alet-edevat, promosyon malzemeleri, çeşitli iletişim araçları, büyük servis kasaları gibi nesneler sergilenmektedir. Ayrıca sabit halde bulunan eski banka bankoları, ana kasa ve kiralık kasa daireleri de ziyaretçinin erişimine açıktır.

Poliçeler, makbuzlar, tahsilat fişleri, kasa fişleri, hisse senetleri, çekler, banka cüzdanları gibi bankacılık hizmetlerine ilişkin belgeler; sözleşmeler, banka iç yazışmaları, kurum ve kuruluşlarla yapılan resmi yazışmalar, bankaya yazılan mektuplar, şubenin ilk dönem personel bilgileri gibi toplumsal ve iktisadi hayatı yansıtan belgeler, gazete reklamları, reklam afişleri, kartpostallar gibi tanıtıma yönelik malzemeler, fotoğraflar, resimler, eski mimari plan ve projeler ile çeşitli konularda yapılmış onlarca film İş Bankası arşivini oluşturmaktadır. Tüm bu arşiv, sosyal tarih ve iktisat tarihi alanlarında tarih yazımını fark edilir biçimde zenginleştirecek çeşitliliğe sahiptir. Türkiye İş Bankası Müzesi, bankacılık kurallarını her zaman gözeterek, bu arşivi ziyaretçileriyle paylaşmaktadır.

Sergi 31 Aralık 2018‘e kadar görülebilir.

Daktilolar

Kâğıt üzerine yazı yazmak için 20. yüzyıl boyu yaygın olarak kullanılan daktilolar, Müze obje koleksiyonunun önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Müzenin ana salonlarında farklı dönemlere ait daktiloları inceleyebilir, karekodları kullanarak marka ve modellerle ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Hesap Makineleri

1900’lerin başından itibaren kitlesel olarak üretilmeye başlayan hesap makineleri, ilk zamanlarda toplama ve çıkarma işlemleri yapmakla sınırlıydılar. Zamanla diğer hesap işlemlerini de yapabilecek şekilde geliştiler. Bu cihazların Bankamızda kullanılmış örneklerini ve teknik gelişimini Müze salonlarında gezerek ve karekodlara tanımlanmış filmleri izleyerek keşfedebilirsiniz.

Kumbaralar

1928 yılında Türkiye’ye ilk defa İş Bankası tarafından getirilen kumbaralar Cumhuriyet ekonomisinin gelişmesinde tasarrufun sembolü oldular. Tasarruf ve birikim kampanyalarında öncü rolü üstlenen İş Bankası’nın çocuklara yıllar boyu dağıttığı kumbaralar, bugün Müzenin 2 numaralı salonunda sergilenmektedir.

Diğer Araç Gereçler

Banka şubelerinde kullanılan delgeç, postalya makinesi, ağırlık tartısı, damga ve mühürler gibi farklı ofis malzemeleri, Bankanın dağıttığı çeşit çeşit promosyon malzemeleri, Genel Müdürlükte kullanılan ses kayıt cihazı, telefon santrali gibi pek çok farklı araç gereç Müze koleksiyonunun ilginç bir bölümünü oluşturur. Sergi salonlarımızda ziyaretçilerin dikkatine sunulmuştur.

Adres: HOBYAR MAH. BANKACILAR CAD. NO:2 BAHÇEKAPI EMİNÖNÜ  Fatih / İstanbul

 

You may also like