Manşet Müzik

Volkan İncüvez’in ilk solo albümü “Kün”

Volkan İncüvez’in ilk solo albümü “Kün”, Lin Records etiketiyle yayınlandı

Müzik tarihinin ilk çok sesli konsept ney albümü de olan “Kün”, tasavvuf felsefesi ile bilimi ortak bir dilde buluşturuyor ve adını “ol” anlamına gelen “kün”den alıyor.

Neyden perdesiz gitara, elektro gitardan çağlamaya, farklı enstrümanlarla yaptığı HEPYEK solo projesinin yanı sıra, Vi Quartet, Ebren Trio, Kırkbinsinek, Du-Yek ve Debdebe gibi çoklu müzik projeleriyle İstanbul müzik sahnelerinin en üretken isimlerinden biri olan Volkan İncüvez’in ilk solo albümü “Kün”, Tasavvuf ile pozitif bilimi ortak bir dilde buluşturan, aynı zamanda müzik tarihinin bilinen ilk çok sesli konsept ney albümü.

Yapımı 5 yıl sürdü
Yapım sürecinin beş yıl sürdüğünü belirten Volkan İncüvez, “‘Kün’ün doğal bir gelişim süreci olmasını istiyordum ve bu durumun çok fazla ince ayrıntısı vardı. Ney enstrümanını geleneğine, felsefesine ve estetik algısına zarar vermek istemiyordum. Öyle bir şey olmalıydı ki hem neyin karakterine, hem günümüz anlayışına, hem de albümün fikrine uygun akmalıydı her şey. Durum böyle olunca da bilgi, tecrübe, teknik tek başına yetersiz kalıyordu. Hepsine ihtiyaç vardı, lakin zor olan hepsinin aynı anda ortaya çıkmasıydı. Şarkıların doğal olarak yeşermesi gerekiyordu o yüzden her parçayı fikirlerini yakaladığım anda kaydetmeye başlayıp bitiriyordum. Bu süreç 5 yılda tamamlandı” diyor.

You may also like