Manşet Sinema Tiyatro

Yeşilçam’ın Unutulmaz İsmi Ayşen Gruda’nın Rol Aldığı 10 Film

Yeşilçam’ın efsane ismi Ayşen Gruda’ya saygı, sevgi ve özlemle: Ayşen Gruda’nın rol aldığı 10 unutulmaz film.

Yeşilçam’ın unutulmaz ve ikonikleşmiş karakterlerini canlandıran, “Domates Güzeli” lakabıyla tanınan, Türk sinemasının en değerli oyuncularından Ayşen Gruda’yı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Ayşen Gruda, 30 Kasım 1945 tarihinde Erman Ailesi’nin ortanca kızı olarak İstanbul, Yeşilköy’de Osmanlı zamanında karargâh olarak kullanılan bir köşkte doğdu. Babası kara tren makinistiydi. Komedi yeteneği, çocuk yaşta Yeşilköy’deki evlerinde Ermeni komşularının taklidini yaparken ailesi tarafından keşfedildi. Lise ikiye giderken babası vefat etti. Geçim sıkıntısı yüzünden okulu bırakıp çalışmaya başladı. Kardeşi Ayben Erman ve ablası Ayten Erman da kendisi gibi oyuncu olacaktı. Televizyon için yaptığı skeçlerden birinde canlandırdığı “Domates Güzeli Nahide Şerbet” karakterinden sonra lakabı “Domates Güzeli” olarak kaldı.

Ayşen Gruda, “Mum Söndü”, “Deve Kuşu Kabare”, “Hababam Sınıfı Müzikali”, “Yedi Kocalı Hürmüz” gibi ve müzikallerde yer aldı. Tiyatronun yanı sıra da birçok televizyon programında skeçlerde ve dizilerde oyunculuk yaptı. Sinemada “Tosun Paşa”, “Süt Kardeşler”, “Şabanoğlu Şaban”, “Hababam Sınıfı“, “Neşeli Günler” gibi birçok klasikleşmiş Türk sineması örneklerinde oynadı.

Yaşamı boyunca sayısız film, tiyatro ve dizide rol alan Ayşen Gruda’nın ikonikleşmiş filmlerini derledik.

1.Neşeli Günler – 1978

2.Bizim Aile – 1975

3.Hababam Sınıfı Tatilde – 1978

4.Tosun Paşa – 1976

5.Süt Kardeşler – 1976

6.Gülen Gözler – 1977

7.Avanak Apti – 1978

8.Şaban Oğlu Şaban – 1977

9.İbo ile Güllüşah – 1978

10.Çöpçüler Kralı – 1978

You may also like