Tiyatro

Yüz Yılın Evi 31 Ekim’den İtibaren Kültüral Performing Arts’ta!

4. Levent Sanayi Mahallesi’ndeki bir metal kesim atölyesinden performans mekanına dönüştürülen K! Kültüral Performing Arts, Türkiye prömiyerini 22. İstanbul Tiyatro Festivali’nde gerçek-leştiren GalataPerform’un yeni oyunu Yüz Yılın Evi’ne ev sahipliği yapıyor.

 

Berlin, İstanbul, Zürih prömiyerlerinden sonra Edinburgh Fringe Festivali’ndeki performansıyla The Times ve Guardian gibi önemli gazetelerin seçkilerinde yer alan ve sezonu Romanya turnesiyle Piatra Neamt Festivali’nde açan Yüz Yılın Evi, yeni sezonda da seyircisiyle buluşmaya devam ediyor. Yüz Yılın Evi, İstanbul galasını 31 Ekim Perşembe saat 20.30’da şehrin en heyecan verici mekanlarından biri olan K! Kültüral Performing Arts Yakup Almelek Sahnesi’nde yapacak. İstanbullu tiyatroseverler sezon boyunca Yüz Yılın Evi’ni Yakup Almelek Sahnesi’nde izleyecek.

Gerçek ile kurgunun iç içe geçtiği yarı otobiyografik oyunda yazar, yönetmen, oyuncu Yeşim Özsoy’un kişisel tarihinden yola çıkarak oluşturduğu hikayeler, belgesel bir dille aktarılıyor. Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçişteki tarihsel yolculuğumuz, son Osmanlı Padişahlarından II. Abdülhamit’in Hazine Kahyası İbrahim Ethem Efendi’nin yazlık konağı ve yıkımı üzerinden değerlendiriliyor.

Oyunun Künyesi

Yapım: GalataPerform
Metin ve Konsept: Yeşim Özsoy, Ferdi Çetin
Yöneten ve Oynayan: Yeşim Özsoy
Dramaturji: Ferdi Çetin
Video ve Film Tasarımı: Melisa Önel
Müzik ve Ses Tasarımı: Kıvanç Sarıkuş
Işık Tasarımı ve Teknik Koordinatör: Ayşe Ayter
Koreografi: Tuğçe Tuna
Proje Asistanı: Nilay Yerebasmaz
Ses ve Işık Kontrol: Hasan Hakan Yılmaz
Belgesel Video Katılımcıları: Yeşim Özsoy, Turan Necdet Özcan
Konak Video Performansçıları: Elif Ongan Tekçe, Sanem Öge, Emir Politi, Yaman Ceri
Görüntü Yönetmeni: Arda Yıldıran
Kamera Asistanları: Hasan Öztaş, Uğurcan Tüzel
Dublaj Sanatçıları: Katayoun Momtaheni, Karin Ataoğlu, Nükhet Akkaya, Elif Ongan Tekçe, En-ginay Gültekin, Ayşe Lebriz Berkem, Yeşim Özsoy

 

You may also like